Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5688 miejsce

Jak rozpoznać oznaki kłamstwa za pomocą komunikacji niewerbalnej?

Oszukiwanie nie jest pozytywnie odbierane w naszym społeczeństwie i nikt nie przepada za osobami, które ciągle naginają rzeczywistość.

Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych propozycji dotyczących tej właśnie tematyki, a jedną z autorek która świetnie przedstawia ten problem jest Anna Jaskółka. W swojej książce pt. „Mowa ciała”, w sposób prosty, a zarazem skuteczny przedstawia techniki rozpoznawania niewerbalnych oznak kłamstwa.

Nawet gdy, czyjaś odpowiedź jest w oczywistym sensie nieprawdziwa, rzadko zarzucamy komuś mówienie nieprawdy. Częściej staramy się zakończyć rozmowę z bajkopisarzem, gdyż dla większości osób konwersacje, których podstawą są kłamstwa nie są miłe. Anna Jaskółka w książce pt.: „Mowa ciała”, podaje kilka ciekawych przykładów które mogą zbliżyć nas do ocenienia, czy kogoś przekaz jest prawdziwy, czy też fałszywy. Kluczowa okazuje się tutaj komunikacja niewerbalna, ponieważ to za jej pomocą można przybliżyć prawdopodobieństwo czy ktoś oszukał czy też nie.

Postawa ciała, (oczywiście jak podaje literatura źródłowa), może być napięta, a świadczący nieprawdę może odczuwać duży lęk. Ponadto bardzo często podczas wypowiadania nieprawdy, wzrasta ciśnienie krwi oraz puls. Nadmierne pocenie się również może być zwiastunem tego, że ktoś nie mówi prawdy. Komunikacja niewerbalna prezentowana przez człowieka, który oszukuje może w znaczący sposób się różnić od mowa ciała osoby, która nie oszukuje.

Główną przyczyną okazywania kłamstwa są nerwy, które bardzo ciężko kontrolować. Jednak jak dodaje Anna Jaskółka w książce pt.: Mowa ciała”, nie tylko oznaka zdenerwowania i nerwowości może wskazywać, iż wypowiadająca się osoba świadczy nieprawdę. Dzięki doświadczeniu można zminimalizować wysyłanie tych sygnałów. Anna Jaskółka przytacza jeszcze jeden czynnik, który może wskazywać, że ktoś powiedział nieprawdę. Oszust może zlekceważyć jeden mały szczegół, mianowicie: podrapać się po nosie. Prawdopodobnie są fizjologiczne powody tego procesu. Jednak czytałem jeszcze inną książkę, w której autor powoływał się na sprawy damsko-męskie oraz o wynikające z niej pikanterii - wspominając o drapaniu się w nos. Okazuje się, że komunikacja niewerbalna nie zawsze w 100% znaczy że coś na pewno było, czy nie było. Przypomnijmy jeszcze po krotce terminy, które to wchodzą w skład komunikacji niewerbalnej oraz mowy ciała, a które to zaraz omówimy na potrzeby rozpoznawania symptomów nieprawdy. Gesty, ekspresje mimiczne, postawa ciała, dotyk, zapach, strefy dystansu, kontakt wzrokowy oraz wygląd.

Postawa ciała: portal: http://www.komunikacjaniewerbalna.com.pl/ podkreśla, że specjaliści uważają, że gdy wprowadzamy kogoś świadomie w błąd, automatycznie staramy się zwiększyć dystans w stosunku do osoby z którą rozmawiamy. Zdarza się, że osoba wprowadzająca w błąd, będzie się wiercić i bujać na krześle, czy fotelu. Jak widzimy, emocje wywołane kłamstwem mogą być bardzo silne i dyskomfortowe dla osoby, która powiedziała nieprawdę.
Ekspresje mimiczne oraz pozycje głowy: bardzo rzadko spotyka się osobę, która świadczy nieprawdę, a która to patrzy prosto w oczy swojego rozmówcy i w rezultacie podtrzymuje z nim cały czas kontakt wzrokowy. Podobno naturalnym odruchem podczas świadczenia nieprawdy jest mimowolne odwrócenie na chwilę wzroku i głowy w inną stronę niż ta gdzie znajduje się nasz rozmówca. Poza tym ciało osoby świadomie wprowadzającej w błąd może sztywnieć.
Ekspresja twarzy: zawsze powinno się zwracać uwagę na ekspresje mimiczne osoby, która się wypowiada. Anna Jaskółka w książce pt.: „Mowa ciała” dodaje że jeśli słowa są sprzeczne z ekspresją mimiczną osoby, która się wypowiada, bardziej należy wierzyć twarzy niż słowom.
Sygnały oczu: ograniczanie utrzymywania kontaktu wzrokowego bądź „rozbiegany” odzwierciedlają niepewność oraz dyskomfort mówcy. Co ciekawe nacechowane pejoratywnie (negatywnie) mruganie częstsze niż zwykle bądź przymykanie oczu na dłuższą chwilę – jest to czytelny sygnał świadczący o ucieczce mówcy od faktów i niewygodnych informacji. Oczy są zwierciadłem duszy i ich świadoma kontrola jest bardzo trudna.
Ekspresja ust: dopuszczając się oszustwa zazwyczaj z nerwów robi się sucho w gardle. Wtedy osoba odruchowo sięga po coś do picia, żeby zwilżyć gardło. Bardzo często również w trakcie lub po akcie oszustwa osoba zakrywa usta ręką.
Gesty dłoni, gesty rąk, gestykulacja – te zagadnienia odnoszą się do rozpoznawania oznak nieprawdy za pomocą komunikacji niewerbalnej – gesty. http://www.komunikacjaniewerbalna.com.pl/strona-glowna/gesty/ otwarta dłoń i wzruszenie ramionami – czy ktoś widział kiedyś taki gest? Tak czasem jak nie wiemy co powiedzieć bo mamy za mało czasu na namysł pomocniczo wykorzystujemy takie gesty. Z klasyfikacji Paula Ekmana i Wallace'a Friesena, wynika, że wzruszenie ramionami, jako gesty, klasyfikowane jest w ich semiotycznej klasyfikacji gestów jako wskaźniki emocji – afektatory. Ponadto w skład gestów wchodzą jeszcze: gesty adaptacyjne, gesty regulacyjne, gesty ilustracyjne, emblematy. Gesty, które zostały sklasyfikowane przez Ekmana i Friesena w semiotycznej klasyfikacji gestów dzielą się na 5 kategorii.
Kontakt fizyczny: świadczenie i rozpowszechnianie kłamstwa nie jest przyjemne, więc osoba, która się tego dopuszcza, ogranicza kontakt fizyczny do minimum. Mówienie nieprawdy jest zazwyczaj bardzo trudne dla samego wdrażającego wokalnie kłamstwo, ale również bardzo trudne dla osoby, która ufała wypowiadającej się osobie. Zdarza się, że gdy kłamstwo zastanie rozszyfrowane przez odbiorcę, ten i tak nie okaże żadnych sygnałów, które miałyby na celu zdemaskowanie kłamczucha. Najgorszą karą, za świadczenie nieprawdy może być utrata zaufania społecznego, a w konsekwencji wiarygodności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Buczy
  • Buczy
  • 25.05.2012 19:10

Ostatnio widziałem w telewizji, jak pewien prokurator przymrużył na dłuższą chwilę oczy. Po przeczytaniu tego artykuły domyślam się, że mówił on nieprawdę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Więcej informacji na temat znaczenia wysyłanych przez nas komunikatów niewerbalnych i mowy ciała znajdziecie na:
www.komunikacjaniewerbalna.com.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.