Facebook Google+ Twitter

222 miejsce

Jak rozpoznać "Wiedźmy"?

"Wiedźmy" Roalda Dahla to powieść dla dzieci opisująca historię dzielnego chłopca zamienionego w mysz, który walczy z groźnymi czarownicami.

okładka / Fot. ZnakOstatnio częściej sięgam po książki dla dzieci, są dla mnie odskocznią od kryminałów. Poza tym dzięki nim przypominam sobie beztroskie czasy dzieciństwa. Tym razem mój wybór padła na powieść Roalda Dahla, która stała się kanwą jednego z moich ulubionych filmów "Wiedźmy".

Głównym bohaterem jest 8-letni chłopiec, który po stracie rodziców zamieszkał z babcią. Starsza pani, pochodząca z Norwegii, postanowiła opowiedzieć mu o wiedźmach, o których istnieniu nawet nie wiedział. Chłopiec początkowo nie wierzył jej słowom, dopóki nie spotkał na swojej drodze prawdziwych wiedźm oraz ich liderki - Arcy-Wiedźmy. Wyjazd na wakacje zmienił całe jego życie...

"Wiedźmy" to powieść dla dzieci opisująca historię dzielnego chłopca zamienionego w mysz, który walczy z groźnymi czarownicami.

Muszę przyznać, że Roald Dahl miał ciekawy pomysł na wizerunek wiedźm, odbiegający od naszych wyobrażeń. Literatura przyzwyczaiła nas, że atrybutami wiedźm są czarne kapelusze i czarne peleryny oraz miotły, na których latają. Mieszkają w domkach na kurzej łapce, a ich wiernymi towarzyszami są czarne koty. Jednak zdaniem Dahla to zwykła bajeczka. Tak naprawdę wiedźmy bardzo trudno rozpoznać. PRAWDZIWE WIEDŹMY ubierają się całkiem normalnie i wyglądem przypominają zwykłe kobiety. Mieszkają w zwyczajnych domach i wszyscy CHODZĄ DO PRACY. Bardzo się pilnują, dlatego trudno je przyłapać na gorącym uczynku. Z tego względu są tym bardziej niebezpieczne.

Jako że wiedźmy bardzo nie lubią dzieci, które uśmiercają lub zamieniają np. w myszy. Rozbawiła mnie receptura na myszoprodukt, którego składników nie zdradzę, by nie zepsuć lektury. Choć przyznaję, że trochę inaczej wyobrażałam sobie magię. Ale jest to oryginalne podejście do tematu.

Książkę czyta się szybko, gdyż jest napisana lekkim językiem, a opisana historia wciąga czytelnika. Nie brakuje nagłych zwrotów akcji i dreszczyku emocji. Waloru lekturze dodają czarno-białe ilustracje Quentina Blake'a, które przedstawiają scenki z książki. Polecam ją miłośnikom książek dla dzieci oraz Roalda Dahla.

Roald Dahl był angielskim pisarzem, scenarzystą i publicystą oraz szpiegiem. Na swoim koncie ma także inne książki dla dzieci, m.in. "Charlie i fabryka czekolady", "Matylda", Wspaniały pan Lis oraz powieści dla dorosłych, m.in. "Wuj Oswald".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.