Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak rozwinie się Polska Południowa do 2020 roku?

HENRYK CZECHOWSKI
HENRYK CZECHOWSKI
Okładka materiałów konferencji.
Okładka materiałów konferencji. Scan okładki
W poniedziałek 7 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie odbyło się wspólne posiedzenie komisji ds. rozwoju sejmików województw małopolskiego i śląskiego. Odbyła się dyskusja jak zbudować silny i konkurencyjny makroregion.

Na terenie Polski istnieją takie układy makroregionalne jak: Polska Południowa - małopolskie i śląskie. Polska Wschodnia - podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie. Polska Zachodnia - opolskie, wielkopolskie, dolnośląskie, lubuskie, zachodnio-pomorskie. Polska Centralna - mazowieckie i łódzkie. Niestety brak takich porozumień pomiędzy pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Kto chce, aby dwa województwa o różnych problemach i celach, chciały budować wspólną strategie rozwoju gospodarczego? Okazuje się, że ma to sens nie tylko gospodarczy, ale również ekonomiczny.

Hasłem przyświecającym "Strategii dla rozwoju Polski Południowej do 2020 roku" jest Polska Południowa nowoczesnym i atrakcyjnym regionem w Europie.

W jakich dziedzinach oba województwa chcą współpracować? M.in. poprzez integrację przestrzeni województw, współpracę metropolitarną, podwyższenie konkurencyjności gospodarki, podwyższenie kapitału ludzkiego, szeroką promocję Polski Południowej, przyciąganie inwestorów zagranicznych poprzez stwarzanie im odpowiednich warunków inwestowania.

Okazuje się, że potencjał Polski Południowej to 7,94 mln mieszkańców, co stanowi 20,8 proc. ludności w Polsce. W obu województwach jest dużo aglomeracji miejskich, nie tylko o znaczeniu krajowym ale też europejskim. Przykładami są Aglomeracja Górnośląska i Krakowska.

Region śląski i małopolski posiada duży udział w PKB Polski, który plasuje województwa na drugim miejscu po regionie centralnym i na podstawie statystyk z 2010 roku wynosi 20,46 proc. całego PKB.

Przez oba województwa przebiega III i IV transportowy korytarz transeuropejski. Są one również dobrze połączone, zarówno komunikacją drogową jak i kolejową.
Jakie inwestycje są już realizowane? Modernizacja linii kolejowej E30 na odcinku Zabrze - Katowice - Kraków. Modernizacja drogi Katowice - Olkusz - Kraków. Przebudowa terminalu szerokotorowego w Sławkowie oraz szerokotorowej linii kolejowej Sławków przez województwo małopolskie do stacji granicznej w Medyce. Śląsk już powołał własną kolej regionalną, a Małopolska jest obecnie w fazie przygotowań nowej instytucji do obsługi pasażerskich przewozów regionalnych.

Poniedziałkowa wspólna sesja sejmików obu województw z udziałem marszałków, spełniła swoje zadania oraz przedstawiła potencjalne korzyści dla mieszkańców regionu śląskiego i małopolskiego.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto