Facebook Google+ Twitter

Jak saudyjskie władze zamykają usta niepokornym blogerom

Na tydzień przed wizytą prezydenta USA, George'a W. Busha, saudyjskie władze wciąż przetrzymują w więzieniu blogera Fouada Ahmeda al-Farhana. Mężczyzna został aresztowany na początku grudnia zeszłego roku. Rząd Arabii Saudyjskiej do tej pory nie podał informacji, o tym, co zarzuca się 32-letniemu Saudyjczykowi.

 / Fot. alfarhan.orgFouad Ahmed al-Farhan prowadził bloga alfarhan.com, w którym komentuje bieżąca sytuację w swoim państwie. - Al - Fahran nie akceptował roli jaką spełniały media w jego kraju. Nie wyrażały zdania obywateli, nie reprezentowały ich, były całkowicie podległe władzom. On blogował, bo uważał że pisanie w sieci to wyraz jego prawa do wolności. - mówi stacji CNN Ahmed al-Omrana, przyjaciel zatrzymanego. Al-Fahran nie ukrywał swojej tożsamości, publikował pod własnym nazwiskiem.

Mężczyzna został aresztowany 10 grudnia 2007 roku. Do tej pory władze nie podały oficjalnych przyczyn zatrzymania oraz zarzutów stawianych al-Farhanowi. Według Ahmeda al-Omrana, saudyjski bloger został zamknięty, bo naraził się władzy. W swoim internetowym pamiętniku poruszał tematy polityczne, a także obnażał kłamstwa rządu.

Mansour al-Turki, z ministerstwa spraw wewnętrznych Arabii Saudyjskiej, powiedział telewizji CNN, że al-Fahran został zatrzymany, "ponieważ naruszył prawa królestwa". Według al-Turkiego mężczyzna niedługo powinien opuścić areszt. - Jak tylko władze dowiedzą się od niego to co chcą wiedzieć, to go wypuszczą - powiedział
Mansour al-Turki stacji CNN.

Być może władzom Arabii Saudyjskiej nie chodzi wcale o informacje, ale o to, aby niepokorny internauta przyznał się do winy i wycofał ze wszystkiego co napisał. Na krótko przed aresztowaniem, Fouad Ahmed al-Farhana opublikował w sieci komunikat w którym ujawnił treść korespondencji z ministerstwa spraw wewnętrznych, w którym obiecano mu trzy dni aresztu, pod warunkiem, że napisze list w którym przeprosi rząd za wszystko co napisał. - Przepraszać za co? Za to, że napisałem, że rząd kłamie oskarżając tych ludzi (więźniów politycznych) o terroryzm? - pyta al-Farhan na swoim blogu.

Aresztowanie Fouada Ahmeda al-Farhana wstrząsnęło blogosferą w Arabii Saudyjskiej. Jednak blogerzy nie zamierzają przestać pisać i komentować - mówi Ahmed al-Omran. Przyjaciel zatrzymanego sam prowadzi politycznego bloga o Arabii Saudyjskiej.

W sieci krążą apele o uwolnienie Fouada al-Fahrana. Jeden z nich znajduje się tutaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

jego blog musiał być popularny skoro władze poświęciły mu tyle uwagi...

Wypatrzyłem mały błąd: "Mężczyzna został aresztowany na początku grudnia zeszłego roku."
a trochę dalej: "Mężczyzna został aresztowany 10 grudnia 2006 roku." albo zeszły rok, albo 2006.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.