Facebook Google+ Twitter

Jak SB próbowała zwerbować Orłosia

W rozmowie z tvp.info, jeden z najsłynniejszych polskich prezenterów telewizyjnych ujawnia w jaki sposób Służba Bezpieczeństwa chciała przekonać go do współpracy.

Maciej Orłoś / Fot. PAP- Odbyłem pewną rozmowę w 1985 roku, która związana była z moim wyjazdem na stypendium aktorskie do Londynu - wspomina Orłoś. - Zaproponowano mi wówczas współpracę, która miała polegać na tym, że jak zobaczę szpiega w Londynie, to miałem ich o tym poinformować. Potem pojawił się szantaż, że jeśli się nie zgodzę, mogą nie dać mi paszportu. Byłem jednak dobrze przygotowany do tej rozmowy. Odmówiłem, a paszport i tak dostałem - mówi dalej prezenter.

W latach 80. Maciej Orłoś związany był z Niezależną Oficyną Wydawniczą NOWA, której publikacjami były zakazane przez cenzurę światowe bestsellery. Jego funkcją był kolportaż tych tomów, za co został później odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Sam odznaczony przyznaje, że jako syn opozycyjnego pisarza Kazimierza Orłosia swoje zaangażowanie w sprawy kraju wyniósł z domu.

Źródło: tvp.info

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.