Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3156 miejsce

Jak się kochają w polskich serialach?

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-09-18 08:41

Scen łóżkowych w polskich serialach jest jak na lekarstwo, a o seksie nawet mowy nie ma.

Przemysław Cypryański i Anna Mucha w "M jak Miłość". / Fot. AKPAGdyby się tak głębiej zastanowić, można by dojść do wniosku, że bohaterowie naszych serialowych tasiemców wiodą życie mnichów. Praktycznie zero seksu. Jeśli już nawet idą razem do łóżka, to zakrywają się kołdrą niemal po sam czubek nosa. Żeby tylko nie pokazać kawałka bielizny, o nagim ciele już nie wspominając. Jedno, co natychmiast rzuca się w oczy przy oglądaniu tych psuedomiłosnych igraszek, to… pełny makijaż naszych ulubieńców z małego ekranu.

Bo oglądają to dzieci

A przecież wprowadzenie intymnych scen natychmiast podniosłoby oglądalność serialu! Czemu więc producenci unikają ich jak ognia? - Odpowiedź na to pytanie jest krótka i zarazem prosta - twierdzi królowa polskich seriali Ilona Łepkowska, współproducentka "M jak miłość" i "Barw szczęścia". - Bo oglądają to dzieci. Obecność tego typu scen wyznacza pora emisji.

Fakt - trudno serwować widzom seks i goliznę przed 22.00. Przy czym dotyczy to nie tylko zobligowanej edukacyjną misją telewizji publicznej, ale i stacji komercyjnych. Żaden nadawca nie chce narażać się Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Wszyscy wolą zarabiać pieniądze niż płacić wysokie kary. Kalkulacja producentów seriali wydaje się więc oczywista: skórka nie jest warta wyprawy.

Wstydliwe gwiazdy

Inna rzecz, że polskie gwiazdy niechętnie zgadzają się na udział w scenach miłosnych. Joanna Koroniewska, znana widzom jako Małgosia Mostowiak z "M jak miłość", nawet pocałunek z kolegą z planu uważa za rzecz krępującą. Do tego stopnia, że nie wyraża zgody na to, by fotograf uwiecznił na zdjęciu moment niewinnego zbliżenia ust! Podobne obiekcje miał Radosław Pazura, czyli serialowy Peter Schmidt. Gdy grany przez niego bohater szedł do łóżka z Grażyną Raczyńską (w tej roli Bożena Stachura), fotograf miał zakaz wstępu na plan. - Tego typu sceny wymagają wyjątkowej koncentracji - tłumaczy jeden z producentów telewizyjnych. - A nasi aktorzy dodatkowo obawiają się prasy brukowej. Nie chcą, by zdjęcia z planu krążyły po tabloidach jako dowód ich prywatnych ekscesów.

Z nagością jest jeszcze jeden problem. - Niewielu jest w Polsce aktorów, którzy mogliby - ze względów czysto estetycznych - pokazać na ekranie nagi tors - dodaje producent. - Można by ich policzyć na palcach jednej ręki: Marek Włodarczyk, Krzysztof Majchrzak, Cezary Pazura, Piotr Zelt i Przemysław Cypryański. Oni znani są z tego, że bardzo o siebie dbają. Wyciskają siódme poty w siłowni i każdy z nich może pochwalić się,, kaloryferem" na brzuchu. Większość ich kolegów po fachu mogłaby zaprezentować jedynie górę tłuszczu.

Łóżko to rekwizyt

Czy za pokazanie mężnej klatki i naprężonego bicepsa w serialu można liczyć na wyższą stawkę? Niestety, nie. W Polsce aktorom płaci się za każdy dzień zdjęciowy - nieważne, czy spędza się na nim godzinę, czy 14 godzin. Swego czasu głośna była sprawa jednego z gwiazdorów ze "Złotopolskich". Gdy przeczytał w scenariuszu, że ma wystąpić na ekranie w samych spodniach bez koszulki, zażądał dodatkowej zapłaty. Na planie wszyscy pękali ze śmiechu. W odpowiedzi producent zaserwował kapryśnemu gwiazdorowi roczną przerwę w zdjęciach.

Tym sposobem łóżko w polskich serialach jest jedynie rekwizytem. Takim samym jak na przykład stół. Najczęściej służy bohaterom jako miejsce do odbycia kolejnej rozmowy.
LR

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Seriale które z założenia mają być o życiu i życie to odwzorowywać, w żaden sposób założeń tych nie realizują. Wszystkie seriale osadzone są w tych samych lokacjach, można odnieść wrażenie że dekoratorzy nie zmieniają nawet wystroju wnętrz. Wszystkie bez wyjątku nawiązują stylistycznie do sztuki teatralnej w której rekwizyty i sceny z życia właśnie, ograniczone zostały do minimum. Łóżko pełni tą samą funkcję co krzesło, z tą różnicą że można na nim spakować walizki. Aktorzy konsekwentnie nie korzystają z łazienek, unikając jak mogą choćby prania, o potrzebach fizjologicznych nie wspominając. Nagość jest tematem tabu, a jedynym eksponowaną formą uniesienia są sztuczne pocałunki. Natomiast jedno co uwypuklane jest niemalże w każdym serialu, to spożywanie posiłków, większość czasu aktorzy spędzają właśnie w kuchni, gdzie koncentruje się życie całej rodziny. W mieszkaniach, domach w których mieszkają , nie ma innych pomieszczeń, tylko kuchnia, kuchnia, kuchnia. Gdyby nie wieczna konsumpcja, można by przypuszczać że seriale naprawdę traktują o życiu...cyborgów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.