Facebook Google+ Twitter

Jak się ma Halloween do uroczystości Wszystkich Świętych?

Przełom października i listopada to od kilku lat walka słowna pomiędzy zwolennikami Halloween, a jego przeciwnikami, starającymi się przekonać innych do swoich racji. Franciszkanie pokazują jak można mówić o tym zupełnie rzeczowo i spokojnie

Dwaj franciszkanie o. Leonard Bielecki i o. Franciszek Chodkowski prowadzą w internecie videoblog Bez sloganu . W sposób rozsądny i rzeczowy opowiadają o wielu ważnych sprawach.

Jak piszą w swoim profilu na Facebooku : "Chcemy krótko - czasami z żartem, czasami bardzo poważnie, być może czasem się pokłócimy? - mówić o tym, co Was nurtuje. Zabierzemy wam tylko kilka minut".

Z uwagi na jutrzejszą uroczystość Wszystkich Świętych i toczącą się w mediach żywą dysputę na temat Halloween, warto wsłuchać się również w to, co w tym temacie mają do powiedzenia franciszkanie.Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Chodziło o wskazanie dlaczego przykazanie pierwsze a nie drugie, a jeśli chodzi o obrazki, czy figurki, to spieszę wyjaśnić, że modlimy się do Boga a nie do figurek, czy obrazków...figurki i obrazki są tylko taką ludzką pomocą w miłości...wszak, gdy się kogoś kocha, a jest się daleko od niego i nie można go widzieć na żywo, z chęcią spogląda się na jego zdjęcie otaczając go myślami ;)
No i dokładnie: "wiara to wiara..."na rozum" nic tutaj się nie weźmie" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Aniu, dzięki za wskazanie tekstu, z którego miałem się dowiedzieć, dlaczego do obrazków czy figurek można się modlić. Niestety poza gładkosłowiem i okrągłosłowiem nie ma tam żadnego logicznego wyjaśnienia. Jeżeli czytamy, że Boże prawa ustalone wcześniej "dezaktualizują się" z chwilą przyjścia Jezusa na ziemię, to zapala mi się czerwona lampka, iż naruszona zostaje tutaj zwykła logika... Niech się Pani jednak nie martwi, że to mnie nie zadowoliło, bo tego nawet się nie spodziewałem, gdyż wiem nie od dzisiaj, że wiara, to wiara a nie jakieś tam naukowe czy logiczne dywagacje... Wierzysz albo nie! "Na rozum" nic tutaj się nie weźmie.

Widocznie muszę być zbawiony mimo tych moich wątpliwości, bez wiary, wszak wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku, dla wyjaśnienia dlaczego mówi się w tym momencie o pierwszym przykazaniu, a nie o drugim polecam z uwagą przeczytać wypowiedź o. Jacka Salija OP w tym temacie: http://mateusz.pl/ksiazki/js-sd/Js-sd_28.htm
A tak ode mnie, to dobrze, że te prawdy są i można z nich brać to, co tylko jest potrzebne w danej chwili :) Pozdrawiam, życząc radosnego obcowania ze Wszystkimi Świętymi w dniu ich święta :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Marek Chorążewicz Dzisiaj 22:50
Niski pokłon bo i komentarz zbyteczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Śmiesznie wyglądają te strachy przed Halloween... Ojcowie (?) straszą poważnie rodziców i dzieci przed realnym zagrożeniem, mówią o naruszeniu pierwszego przykazania. Tymczasem naruszane jest drugie przykazanie przez KK i nic sobie z tego nie robią. Jak widać są równi i równiejsi, a czyni się tak, jaka jest aktualna potrzeba.
Podaję Dekalog, tak dla przypomnienia:
(wg Biblii Tysiąclecia, wydanie IV; Wydawnictwo Pallottinum - Poznań 1996)

1. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
2. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko (...) nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy mnie nienawidzą (tzn. nie zachowujących Drugiego Przykazania)
3. Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy...
4. Pamiętaj o dniu szabatu (dniu siódmym - podkreślenie <>), aby go uświęcić...
5. Czcij ojca twego i matkę twoją...
6. Nie będziesz zabijał.
7. Nie będziesz cudzołożył.
8. Nie będziesz kradł.
9. Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa...
10. Nie będziesz pożądał (...) żony bliźniego twego (...) ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.
Księga Wyjścia 20,3-17

Nawet w tym przytoczonym Dekalogu, który pochodzi z tego źródła: http://nickycruz.ovh.org/dekalog.html
nic nie ma o pamiętliwości Pana, który zasługi pamięta przecież aż do tysięcznego pokolenia włącznie. Każdy bierze z tych prawd, co tylko mu potrzebne w danej chwili...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.