Facebook Google+ Twitter

Jak się mają do siebie miłość i trąbki?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-06-23 16:36

Dušan Milić, reżyser, i Emir Kusturica, jeden z producentów filmu, przedstawiają pogodną wariację na temat szekspirowskiej opowieści o miłości silniejszej od rodzinnych układów i konwenansów, wkomponowaną w kolorowe krajobrazy współczesnej Serbii.

Plakat promujący film. / Fot. materiały prasoweMaleńka miejscowość w Serbii, Gucza, byłaby zapomnianą przez Boga i ludzi mieściną, gdyby nie światowy festiwal gry na trąbce. Od ponad 40 lat corocznie zbierają się tu tysiące turystów i śmietanka cygańskich trębaczy z całych Bałkanów.

Podczas autentycznego festiwalu rozgrywa się fikcyjna opowieść o miłości 16-letniej Julijany, córki znanego serbskiego trębacza Satchmo Trandafilovica do Romeo, który gra w zespole rywali - romskim zespole Sandokan’s Tigers. Satchmo nie potrafi zaakceptować ciemnej karnacji młodego Romeo. Jednak będąc zagorzałym wielbicielem Louisa Armstronga, nie może się przyznać do swych uprzedzeń. Dlatego obiecuje młodym błogosławieństwo, ale dopiero wtedy, gdy Romeo zdoła pokonać go w w przedziwnym pojedynku na trąbki, podczas wielkiego serbskiego święta trębaczy - konkursu w Guczy. To jedyna szansa dla młodych. Czy mu się to uda? Film przesiąknięty bałkańskim humorem i niezwykle energetyczną muzyką. Jego mocną stroną są kreacje aktorów – amatorów debiutujących na ekranie oraz grupy grających siebie artystów – trębaczy.

Gucza to największy na świecie festiwal-maraton orkiestr dętych - w Polsce jest zupełnie nieznanym wydarzeniem. Gucza nie jest serbską orkiestrą, tylko miasteczkiem oddalonym o 80 km od Belgradu, w którym ma miejsce ta szalona bałkańska impreza. Festiwal trwa zwykle 4 dni. Muzyka gra bez przerwy, zaś atmosfera przy głównej scenie przypomina znaną z przystanku Woodstock. Gwiazdą bywa tam znany wszystkim Goran Bregović z orkiestrą, ale największą sławą jest niewątpliwie zespół Markoviców, prezentujący się w filmie wielokrotnie.

Wiadomości24.pl są patronem filmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.