Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26374 miejsce

Jak się przejeżdża przez wschodnią granicę Polski

Polska weszła do strefy Schengen. Przekraczanie granic wewnątrz strefy stało się nudne, ale za to granica wschodnia ciągle dostarcza wielu emocji.

Państwa należące do strefy Schengen / Fot. WikipediaCzęsto zdarza mi się przekraczać granicę polsko-ukraińską. Czasami jest to sytuacja wzbudzająca wiele emocji. A czasami najzwyczajniej w świecie przekraczanie tej granicy bardzo denerwuje. Co więcej nasze wejście do strefy Schengen nie wpłynęło pozytywnie na przekraczanie tej granicy. Trzeba stracić więcej czasu i więcej nerwów.

Przemyt na skalę niemal przemysłową


Pod koniec lutego jechałem do Polski pociągiem relacji Kijów - Warszawa. Wszystko było zupełnie normalnie. Na dworcu Kijów Pasażerski podstawiono pociąg prawie godzinę przed odjazdem. Konduktor zaczął wpuszczać pasażerów jakieś pół godziny później. Byłem pierwszym pasażerem w przedziale. Przedział podobny do polskich kuszetek. Tyle, że zamiast sześciu miejsc leżących tutaj jest ich cztery. Ponieważ nie zajmuję się przemytem, wrzuciłem mój bagaż na górną półkę, wyjąłem książkę i zacząłem czytać czekając na rozpoczęcie podróży.

12.46 - ruszamy. W moim przedziale jest nas w sumie troje. Jedno miejsce pozostaje wolne. Wszystko spokojnie i miło.

22.20 - przyjazd na granicę. Zaczyna się zmiana kół. Ukraińskie koleje, tak jak w byłym ZSRR używają torów szerszych. W międzyczasie zaczyna się ukraińska kontrola paszportowa i celna. Sprawnie i bez zbędnych pytań.

23.50 (czasu już polskiego, czyli 0.50 ukraińskiego) - przejeżdżamy na polską stronę granicy. Polska kontrola paszportowa. Bardzo sprawnie i miło.

Około północy - polska kontrola celna. Miły pan prosi nas o wyjście z przedziału na korytarz. Ze śrubokrętem przystępuje do rozkręcania ścian, sufitu i podłogi w przedziale. Dużej klasy specjalista. Po chwili zaczyna wyrzucać na podłogę paczki papierosów. Konduktorzy mają ponure miny. Po upływie około 20 minut kontrola w naszym przedziale jest zakończona. Wykryto około metr sześcienny papierosów! Podobnie w innych przedziałach i w ścianach korytarza. Pytam celnika, czy tak jest codziennie. Uśmiecha się i kiwa głową.

Po upływie trochę ponad godziny kontrola w wagonie zakończona. Celnicy wkładają "zdobycz" do dużych worków. W sumie jest ich sześć. Konduktorzy są przerażeni. Pomagają celnikom wynosić łupy. Przy okazji tej pomocy jeden z worków trafia z powrotem do wagonu.

1.30 - ruszamy z granicy. Konduktorzy otwierają butelkę i piją za udany interes. W między czasie zaczynają wyciągać to, czego celnicy nie znaleźli. Jest tego dużo. Nie wiem, jak dużo, bo zaraz za granicą wysiadam.

Dlaczego?


Paczka papierosów Marlboro kosztuje na Ukrainie niecałe 5 hrywien, czyli około 2,40 zł. W sklepie. W hurtowni taniej. Nie wiem, ile kosztują papierosy w Polsce. Nie palę. Ale rozumiem powody zjawiska. Teraz zaczynam rozumieć jego skalę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

MaciejPolishFighter
  • MaciejPolishFighter
  • 18.05.2011 00:10

Po co te negatywne oceny na moich komentarzach??? Tylko próbuję zarobić kilka groszy, jaka inna prace mogę mieć w wieku 15 lat...

P.S. trzymam kciuki za Mariusza, Mameda i innych reprezentantów Polski na KSW 16 !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
MaciejPolishFighter
  • MaciejPolishFighter
  • 12.05.2011 22:20

Za 25 funtów mam wagon Marlboro Gold i sprzedaje za 50, 100 procent zysku...
Tak przez ciekawość czy ktoś wie jaką ilość papierosów można wysłać pocztą (Z Polski do Anglii)?

P.S. nie jestem jakimś przemytnikiem ale zawsze można trochę dorobić...

Komentarz został ukrytyrozwiń
MaciejPolishFighter
  • MaciejPolishFighter
  • 27.04.2011 18:26

2,40 zł za paczkę marlboro gold!!!
Ja place 11,20zl za jedną w Polsce i w Angli sprzedaje po £5 czyli 22,25zl...
100% zysku,
Gdybam kupił gold'y w Ukrainie?!!!
Zysk Zysk Zysk
tylko ja to przemycić???

Komentarz został ukrytyrozwiń

kiedyś może się to i tam zmieni ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa relacja, ale warto byłoby zmienić trochę końcówkę:D Wystarczy pójść do sklepu i zapytać się ile kosztuje paczka Marlboro.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe co przemycają w druga stronę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.