Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26822 miejsce

Jak się wygrywa życie? "Opowiadania kołymskie" Warłama Szałamowa

Chcesz wiedzieć jak się wygrywa grę o najwyższą stawkę - życie - koniecznie przeczytaj „Opowiadania kołymskie” Warłama Szałamowa. To nie tylko martyrologia, ale prawda o człowieku bez upiększania.

„Opowiadania kołymskie” - Warłama Szałamowa / Fot. Grażyna WosińskaNajbardziej znaną książką o łagrach jest „Archipelag Gułag” Aleksandra Sołżenicyna. Dzięki niemu czytelnicy poznali suche fakty ze świata łagrów. Natomiast „Opowiadania kołymskie” pokazują sferę emocji, uczuć i refleksji nad ludzką nędzą. Juliusz Baczyński, tłumacz książki wyjaśnia, że Szałamow jest tym, który prowadzi nas przez piekło zgotowane przez człowieka drugiemu człowiekowi.

- Rzeczywistości łagrów, przeżywanej przez miliony ludzi, nie można pojąć, a jeśli nie pojąć to choć trochę zrozumieć, nie przeczytawszy „Opowiadań kołymskich” w całości – pisze we wstępie Juliusz Baczyński.

Tylko złość


Warłam Szałamow to rosyjski pisarz, poeta i eseista. Największą sławę przyniosły mu właśnie
„Opowiadania kołymskie”, które ukazały się w 1978 roku w Londynie. Szałamow napisał tę książkę na podstawie własnych przeżyć. Przez osiemnaście lat był przetrzymywany w więzieniach i kołymskich łagrach. Na własnej skórze poznał jak sowiecka władza niszczyła ludzi i pozbawiała ich zwykłych uczuć: solidarności, miłości, współczucia, a nawet zazdrości.

- Pozostawało tylko jedno złość – pisze. Jak to możliwe? Szałamow wyjaśnia krótko: po 20 do 30 dniach pracy na pięćdziesięciostopniowym mrozie bez odpowiedniej odzieży i przy niskokalorycznym wyżywieniu z silnego młodego mężczyzny pozostaje cień człowieka, który ledwo trzyma się na nogach. Na początku dzielił się on chlebem, potem nawet okruszynki dobrowolnie by nie oddał.

Czytaj też: Książka za recenzję - start kolejnej edycji. Zgłoś się!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Interesująca recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawie zrecenzowana książka „Opowiadania kołymskie” Warłama Szałamowa przez panią Grażynę Wosińska. W kilku słowach wiele treści.
Zapewne sięgnę po książkę by poznać historię upadlania ludzi przez ludzi. Myślę, że pewne działania służb bezpieczeństwa od tamtych czasów nie uległy zmianie do dnia dzisiejszego.
Pozdrawiam serdecznie autorkę recenzji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.