Facebook Google+ Twitter

Jak się zabezpieczyć przed wyładowaniem atmosferycznym?

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, firmy czy innego obiektu użytkowego i zależy ci na pełnym bezpieczeństwie urządzeń elektrycznych i elektronicznych, powinieneś sam sprawdzić jaką ochronę przeciwprzepięciową zastosował elektryk.

 / Fot. All free downloadWynajęcie elektryka niestety nie zwalnia nas z kontrolowania osprzętu, który będzie chronił przed przepięciami nasz dobytek wart klika-, kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wyładowania występujące w przyrodzie

Każdy z nas słyszał i widział uderzenie pioruna. Zdecydowana większość z nas nie widziała jednak tego zjawiska z bliska, ale można sobie wyobrazić, co stanie się w domu jeżeli piorun, który niszczy, pali ogromne drzewa i budynki, wniknie do naszej instalacji. Źle dobrany ogranicznik przepięć eksploduje w rozdzielnicy, niszcząc ją oraz urządzenia w niej zabudowane, stwarzając zagrożenie pożarowe w domu. Stosowanie ochrony odgromowej w budynkach jednorodzinnych nie jest obowiązkowe, a taka instalacja jest w stanie o 50% zmniejszyć „siłę” pioruna. Uzupełniona o iskiernikowe ograniczniki przepięć zapewnia nam skuteczną ochronę na wypadek burzy. Wyładowania o dużej mocy nie będą rzadkością w przyszłości. W ciągu ostatnich lat obserwujemy anomalia pogodowe i gwałtowne burze w naszym kraju. W takich warunkach nieprawidłowo chroniony sprzęt może zostać zniszczony.

Ograniczniki przepięć

Ograniczniki przepięć są bardzo ważne, ponieważ służą do zwiększenia poziomu ochrony. Po uderzeniu pioruna w obiekt, który posiada instalację odgromową, część pioruna przechodzi do ziemi, natomiast druga część ładunku przechodzi na instalacje, które wchodzą do obiektu. Zgodnie z zasadami ochrony przeciwprzepięciowej każdy przewód wchodzący do budynku powinien być chroniony odpowiednio dobranym ogranicznikiem przepięć.

Testowanie ograniczników

W laboratorium na Politechnice Białostockiej i Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie przeprowadzono w latach 2013 - 2014 roku badania ograniczników. Wynika z nich, że na 20 przebadanych producentów, tylko 4 trzymało deklarowane parametry. Ma się to zmienić, ponieważ Polski Komitet Ochrony Odgromowej planuje stworzenie listy preferowanych ograniczników przepięć, tych, które spełniają wymagania norm i deklaracji producentów. Obecnie możemy posiłkować się badaniami niezależnych laboratoriów, a w najbliższych miesiącach ma powstać certyfikowane laboratorium do badań ograniczników przepięć przy BBJ.

Początek robót budowlanych

Jeśli właściciel obiektu ma możliwość skontrolowania instalacji elektrycznej już na początku robót budowlanych, powinien z tego skorzystać. Wczesne wejście elektroinstalatora na budowę pozwala na odpowiednie ułożenie instalacji uziemiającej i odpowiednią lokalizację rozdzielnicy głównej. Jeśli komuś przypomni się w ostatnim cyklu budowy zabudowanie ograniczników w odpowiednich odległościach od szyn uziemiających i od chronionych urządzeń, będzie bardzo trudno to zrobić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ja się nie boję,mnie jako katolika nie obowiązuje aktualne prawo i żadne prawa fizyki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.