Facebook Google+ Twitter

Jak się zachować, jak zareagować?

Kiedyś uczono nas, aby być patriotą, mieć ideały, być wrażliwym na wszelkie przejawy nieprawidłowości społecznych, aby zgłaszać je odpowiednim władzom.

Zmieniły się czasy, zmienił się światopogląd społeczeństwa. Nie wiem czy jeszcze ktoś w szkołach uczy patriotyzmu (nie tylko w tragicznych sytuacjach dla narodu), wrażliwości na przejawy nieprawidłowości społecznych, niematerialnych ideałów, czy obecnie jedynym ideałem i parytetem jest władza i pieniądze.

To szerszy temat do zastanowienia i dyskusji, jednak ja chciałam się przede wszystkim zastanowić nad wrażliwością społeczną na przejawy nieprawidłowości. Na co dzień często spotykamy się z wydarzeniami, na które powinniśmy jakoś zareagować, jednak w większości czekamy, by ktoś inny wziął na siebie ten obowiązek.

Przykład pierwszy: niepełnosprawny psychicznie przychodzi pod kościół na mszę, zachowuje się głośno i agresywnie, ośmiesza kult, wchodzi też do kościoła, gdzie przeszkadza w mszy. Wszyscy czekają aż zareaguje ksiądz albo kościelny.

Przykład drugi: chyba niepełnosprawny psychicznie, ubrany bardzo elegancko, wychodzi w czasie mszy z kościoła i wśród tłumu ludzi przed kościołem załatwia się na mur kościelny. Nikt nie reaguje, a nawet nie odsuwa się od miejsca zdarzenia.

Przykład trzeci: w weekend działkowicze odpoczywają na działkach, na alejkę wchodzi czterech zbirów, jeden z pociętym torsem i żądają kwiatów dla swych pań (bo jak nie dadzą po dobroci to i tak sobie urwą). Działkowicze dla świętego spokoju dają kwiaty, bo wiedzą, że jak jeden z nich odmówił, to w nocy spłonęła mu altanka (sprawców nie odnaleziono).

Przykład czwarty: od wczesnych godzin rannych na kamieniu przy jedynej drodze z osiedla do przystanków tramwajowych i autobusowych siedzi niepełnosprawna ruchowo i nagabuje wszystkich przechodzących o papierosy i datki na wino. Niby można przejść obojętnie, ale jutro i pojutrze czeka nas to samo.

Przykład piąty: pijani młodzi ludzie jadą w pierwszym wagonie tramwajowym na mecz lub wracają z meczu sportowego. Zachowują się wulgarnie, palą papierosy, piją piwo, wymiotują w wagonie, zaczepiają ludzi. Nikt nie reaguje, nawet motorniczy (motornicza).

Jak się zachować w takich sytuacjach, jak zareagować, aby nie zostać jedyną ofiarą tego wydarzenia. Może podyskutujemy na ten temat na portalu Wiadomosci24.pl.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Elu, zrobić z tego happening. To zwróci uwagę, na pewno, może nawet się spodoba - http://film.wp.pl/id,100514,title,Kuba-Wojewodzki-nie-zniewazyl-polskiej-flagi,wiadomosc.html?ticaid=1a838&_ticrsn=5
A serio, kula śniegowa urosła już do takich rozmiarów, że pozostaje nam metoda strusia.
Mówiło się kiedyś, czym skorupka za młodu... ale kogo to dziś obchodzi? - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Człowiek niesprawny psychicznie, powinien mieć zapewnioną opiekę, w końcu sam nie może odpowiadać za swoje czyny - winna jest choroba. W innych opisanych, przez Panią przypadkach, powinna być powiadomiona policja, jednak często agresywnie zachowującym się ludziom wszystko uchodzi na sucho w myśl małej szkodliwości czynu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.