Facebook Google+ Twitter

Jak siedzieć, aby praca przy komputerze nie szkodziła?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-03-11 09:23

Obecnie wiele osób korzysta w swojej pracy z komputera. Jest to zajęcie męczące, wymagające od pracownika przybierania wymuszonej pozycji ciała w ciągu dnia.

Nie wpływa to korzystnie na nasz organizm. Ważne jest, aby wiedzieć, jaką pozycję przybrać podczas pracy przy komputerze, aby w przyszłości nie mieć problemów ze zdrowiem.

Bóle krzyża, karku, stawów – to dolegliwości wynikające z siedzącego trybu pracy. Dotyczy to szczególnie pracy przy komputerze. Można temu zapobiec, przybierając odpowiednią pozycję ciała. Ważne jest także, aby stanowisko pracy było odpowiednio przystosowane. Należy pamiętać o kilku prostych zasadach, które mogą nas uchronić przed fizycznymi dolegliwościami.

Trzeba zadbać o to, aby:

* monitor był odchylony na podstawie o ok. 30° i aby jego powierzchnia znajdowała się pod kątem prostym do osi spojrzenia;
* odległość pomiędzy dolną krawędzią stołu a siedzeniem krzesła wynosiła około 25 cm (najlepiej sprawdzi się do tego krzesło biurowe z regulowaną wysokością, powinno mieć ono także regulowane oparcie i podłokietniki);
* podczas pracy dłonie spoczywały wygodnie na biurku;
* przedramiona w trakcie siedzenia tworzyły z osią ciała kąt 90°;
* monitor był ustawiony tak, żeby znajdował się około 50 cm od oczu.

Czytaj też: Komputer a zdrowie

Należy pamiętać także o tym, aby miejsce, w którym stoi komputer, zostało starannie wybrane. Podczas ustawiania monitora trzeba zwrócić uwagę na to, czy odbicie światła sztucznego lub słonecznego nie będzie powodować bólu oczu.

Źródło: i-slownik.pl

Roman Cieciuch
Zielona Linia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.