Facebook Google+ Twitter

Jak skutecznie hamować?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-08-27 09:12

Ponad połowa kierowców posiadających w swoich samochodach system ABS nie potrafi prawidłowo hamować w sytuacji nagłego zagrożenia. Przyciskają oni pedał hamulca zbyt krótko i nieodpowiednio mocno.

Hamowanie to podstawa


 / Fot. RenaultPrawidłowe hamowanie to jedna z tych czynności podczas jazdy samochodem, od których bezpośrednio zależy bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak też innych uczestników ruchu. Dotyczy to szczególnie nagłych i niebezpiecznych zdarzeń na drodze, stwarzających bezpośrednie zagrożenie.
Wielu kierowców nie wie lub nie jest pewnych, jak należy prawidłowo hamować w nagłej sytuacji. Tymczasem jest to czynność, którą trzeba odpowiednio wyćwiczyć, ponieważ podczas jej wykonywania nie można popełnić błędu - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Samochody z systemem ABS


Odpowiednia technika hamowania zależy od tego, czy samochód jest wyposażony w system ABS, czy też go nie posiada. ABS jest systemem pozwalającym na znaczne skrócenie drogi hamowania przy jednoczesnym zachowaniu sterowności pojazdu. Wszyscy kierowcy, których auta posiadają ABS, podczas nagłego hamowania powinni pamiętać o szybkim, mocnym i ciągłym przyciskaniu pedału hamulca. Tylko takie zachowanie pozwoli na odpowiednią reakcję samochodu podczas nagłego zdarzenia. Działający ABS powoduje wypychanie pedału hamulca w przeciwną stronę niż stosowany na niego nacisk.
Powstające wskutek tego wibracje i drgania pedału hamulca mogą przestraszyć niedoświadczonych kierowców. Nie powinni oni jednak zmniejszać siły nacisku na hamulec, ponieważ takie zachowanie mogłoby osłabić działanie systemu, znacznie wydłużając drogę hamowania - podkreślają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Drgania pedału hamulca oznaczają, że system działa prawidłowo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Romanie........"czynności powinny być wykonywane bez zastanowienia i odruchowo".........jest ideałem, do którego winien dążyć każdy kierowca:).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Mazur
  • Roman Mazur
  • 27.08.2010 19:24

"czynności powinny być wykonywane mechanicznie" z tego co wiem hamować samochodem można tylko mechanicznie a nie np. psychicznie. Według mnie lepszym zwrotem było by "czynności powinny być wykonywane automatycznie" lub "czynności powinny być wykonywane bez zastanowienia i odruchowo".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe:). A jednak?:)
1. równa piękna jezdnia a na niej rozlana plama oleju.
2. równa piękna jezdnia, na niej kilkumetrowa kałuża błota naniesiona przez sprzęt rolniczy
3. równa piękna jezdnia, na niej śnieżne muldy
Technika hamowania taka sama?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.