Facebook Google+ Twitter

Jak skutecznie pielęgnować podłogi olejowane?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-06-30 11:53

Olejowanie jest jedną z najstarszych form konserwacji drewna. Drewno olejowane uznawane jest za bardziej estetyczne, ponieważ pozwala zachować naturalny wygląd drewna. Ponadto olej, który impregnuje drewno zabezpiecza przed ścieraniem

Jednak podłoga pokryta olejem wymaga starannej pielęgnacji już od samego początku. Przede wszystkim należy stosować odpowiednie środki do konserwacji tego typu podłóg. Są to m.in. specjalne mydła podłogowe, oleje, zmywacze. Przy użyciu nieodpowiednich środków chemicznych narażamy podłogę na ścieranie powłoki ochronnej, co finalnie może doprowadzić do jej zniszczenia. Właściwy sposób pielęgnacji drewna zabezpieczonego olejem, polega na usunięciu drobin piasku miękką szczotką, a następnie przemyciu, a właściwie przetarciu podłogi wilgotną szmatką lub miękkim, płaskim, dobrze wykręconym mopem.

Przy zmywaniu należy zastosować odpowiednie środki pielęgnacyjne, które utworzą na powierzchni specjalną warstwę ochronną dodatkowo zabezpieczającą przed uszkodzeniami i zużyciem. Ilość mydła powinna być surowo przestrzegana i odpowiadać wytycznym zamieszczonym na ulotce. Stosowanie niewłaściwych proporcji lub innych preparatów niż do tego przeznaczonych może spowodować utratę gwarancji. Woda do zmywania powinna być zawsze zimna. Olejowana powłoka nie należy do najbardziej trwałych, dlatego wymaga częstszej pielęgnacji. Minimum raz w roku w warunkach domowych należy taka podłogę konserwować specjalnym olejem, a większość producentów olejów do podłóg zaleca dwie konserwacje w ciągu roku. A przez pierwszy rok po nałożeniu oleju należy robić to dwa razy częściej. Jeśli, więc z góry wiemy, że nie będziemy mieć na to czasu, warto poważnie zastanowić się, czy zdołamy zachować estetyczny wygląd olejowanej podłogi.

„Najlepszym drewnem nadającym się do barwienia olejami jest dąb. Dzięki zastosowaniu odpowiednich mieszanek barwników naturalnych i syntetycznych możemy uzyskiwać kolory od naturalnych odcieni brązu, beżu, karmelu, po czerwienie, żółcie a nawet ekstrawaganckie odcienie błękitu, granatu, szarości. Co ważne, stosowanie dębowych podłóg olejowanych pozwala na zmianę koloru w trakcie użytkowania, gdy chcemy zmienić wystrój mieszkania. Wystarczy taką podłogę wycyklinować nanieść nowy olej w dowolnym kolorze i otrzymujemy nowy efekt na naszej podłodze” – doradza Wiesław Ziobro. Z drugiej strony drewno zaimpregnowane olejem podkreśla to, co najpiękniejsze jest w drewnie – wzmacnia jego kolor, nadaje mu satynowy połysk (nie błyszczy się, tak jak w przypadku lakierowanych podłóg), jego usłojenie zostaje wydobyte i uwypuklone. Dodatkowo taka podłoga starzeje się w naturalny sposób zyskując szlachetność starego drewna. Jego kolor z czasem nieco ciemnieje, promieniując przy tym intensywnymi odcieniami naturalnego wybarwienia.

Zaletą olejowania jest również to, że taka powierzchnia nie elektryzuje się, jest przyjemna w dotyku i nie zatrzymuje tak dużo kurzu jak np. podłoga lakierowana. Jest też mniej śliska i nie widać na niej drobnych rys, które z czasem same mogą się zasklepić. Jeśli drewno zostanie mocniej uszkodzone można z łatwością naprawić zniszczone miejsce - bez konieczności odnawiania całej podłogi. Należy tylko ją zeszlifować i pokryć nową warstwą oleju, który z czasem ściemnieje i wyrówna kolor. Wart podkreślenia jest fakt, że olej nie zamyka porów drewna, dzięki temu może ono oddychać. W związku z tym, nie trzeba się obawiać, że w wyniku gromadzenia się wilgoci zagnieździ się pleśń lub grzyb. Olejowane podłogi polecane są do łazienek i kuchni oraz miejsc narażonych na duży ruch: w miejscach użytku publicznego, biurach, recepcjach itp. A także z uwagi na swoje zalety, olej jest doskonałym materiałem wykończeniowym drewnianych tarasów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ja do swojej podłogi olejowanej stosuje specjalnych preparatów z oferty Barlinka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.