Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4951 miejsce

Jak skutecznie walczyć z wysoką temperaturą u dzieci?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-03-06 12:15

Gorączka u dziecka to niewątpliwie duży stres dla dzieci i ich rodziców. Apatia, zmęczenie, brak apetytu.

Dziecko płacze, ma gorącą głowę i ciało, a jeśli potrafi mówić
skarży się na ból głowy i mięśni. Co zrobić, aby ulżyć choremu maluchowi?


Zacznijmy od podstaw i powiedzmy sobie czym tak naprawdę jest gorączka.
Prawidłowa temperatura ciała dzieci wynosi od 36 do 37 stopni Celsjusza. Generalnie uważa się, że stwierdzenie u dziecka temperatury powyżej 38 stopni świadczy o gorączce. Można pokusić się o bardziej szczegółowy podział, który rysuje się tak:
- normalna temperatura - 36 - 37 stopni Celsjusza
- stan podgorączkowy - 37,1 - 38 stopni Celsjusza
- gorączka umiarkowana - 38,1 - 39 stopni Celsjusza
- gorączka wysoka - powyżej 39 stopni Celsjusza
Według lekarzy gorączka jest odpowiedzią organizmu na szeroko rozumiany proces zapalny. Co może go spowodować? U dzieci najczęściej będą to zakażenia wirusowe czy bakteryjne. Szczególnie we wczesnym dzieciństwie, kiedy od 70 do 90 % zakażeń powodują wirusy.
Najbardziej problematyczne w tym przypadku jest to, że na wirusy medycyna nie wymyśliła jeszcze żadnych specyficznych leków. To co pozostaje, to leczenie objawowe - przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Stan podgorączkowy, umiarkowana i wysoka gorączka występują w bardzo wielu chorobach.
Gorączka może się pojawić przy okazji takich dolegliwości jak np. grypa, zapalenie ucha środkowego, ząbkowanie, odra czy świnka.

Zbijać czy nie zbijać?

Wielu rodziców w przypadku objawów gorączki reaguje błyskawicznie, za wszelką cenę starając się ją zbić. Czy słusznie? Zdania lekarzy są podzielone.
Istnieją argumenty za oraz przeciwko pozytywnemu wpływowi gorączki na człowieka podczas choroby.

- Gorączka jest niezwykle istotnym sygnałem ostrzegawczym, wskazującym, że w ustroju dzieje się coś niekorzystnego. Sama w sobie jest jednak zjawiskiem nie pożądanym, gdyż towarzyszy jej szereg nieprzyjemnych objawów takich jak dreszcze, bóle głowy i mięśni, uczucie ogólnego rozbicia itp. Ponadto w wieku wczesnodziecięcym (ok. 1-5 roku życia) gorączka może być przyczyną tzw. drgawek gorączkowych przypominających typowy napad padaczkowy. Dlatego uważa się, że zwłaszcza w wieku dziecięcym, gorączkę trzeba zwalczać szybko i skutecznie twierdzi dr Piotr Albrecht, wypowiadający się w serwisie Obcasy.pl.
Dr A. Vogel, szwajcarski naturalista o światowej sławie, uważa zaś, że sama gorączka nie jest chorobą. Jest tylko konieczną reakcją obronną organizmu i świadczy o tym, że organizm podjął walkę z infekcją. A więc gorączka sama w sobie ma pozytywny wpływ na organizm i
zwłaszcza jeśli występuje na początku choroby przyspiesza zdrowienie. A jeśli ją gwałtownie obniżymy, pomożemy tylko bakteriom i wirusom infekującym nasz organizm.

Czy opinia szwajcarskiego lekarza odnosi się również do dzieci? Gdy termometr wskazuje ponad 38 stopni u dziecka musimy bezwzględnie przystąpić do obniżenia temperatury ciała, ponieważ niedojrzały system nerwowy dziecka może niekorzystnie zareagować. Jednym z symptomów może być np. wystąpieniem drgawek gorączkowych
twierdzą eksperci z serwisu QZ.pl.

Mamy o gorączce

Na forach internetowych można znaleźć mnóstwo tematów, w których mamy opowiadają o chorobach swoich pociech i pytają się o to jak skutecznie zbić gorączkę u dziecka.
- Moje dziecko od wczoraj ma bardzo wysoką gorączkę. Nic nie pomaga na jej zbicie! :( Dodam że żadnych innych objawów nie ma typu katar czy kaszel. Po prostu przelewa mi się przez ręce
pisze Theo, użytkowniczka forum Babyboom.pl.

- Mamy! Potrzebuje kilka informacji odnośnie łatwo przyswajalnego, skutecznego ale bezpiecznego leku na zbicie gorączki (38st.) u Malucha - prawie 2 latka. Czy któraś z Was zna taki lek? Dodam, że czytałam sporo w Internecie o Ibumie? Co o nim sądzicie?
pyta Winia, forumowiczka z portalu Fajna Mama.

- Mam 20-miesięcznego synka, który od 3 dni ma wysoką gorączkę, nawet do 40 stopni. Byłam z nim u lekarza, który przepisał mi paracetamol. Dziecko nie kaszle, nie ma kataru, tylko gorączkuje. Podaję paracetamol co 4 godziny według zaleceń, ale to i tak tylko chwilowo zbija gorączkę. Lekarz stwierdził, że jest to wirus. Czy ktoś spotkał się z takim przebiegiem choroby u dziecka? Ile mogę jeszcze podawać ten paracetamol? Nie bardzo wiem już co robić, bo obawiam się, że wizyta ponowna u lekarza nic nie zmieni. Proszę o szybki odpis
zwierza się Brzoza2290 z portalu Moja Wyspa.

W odpowiedziach Internautki polecają takie sposoby na zbicie gorączki jak leki w zawiesinach, czopki oraz domowe sposoby, m.in. chłodne kąpiele czy okłady. - Gorączka to nasza naturalna obrona, wirusy i bakterie boją się i giną w wysokiej temperaturze. Kiedyś drżałam jak moje dzieci miały 38 teraz 39,8 znoszę spokojnie i nie zbijam im temperatury. Oczywiście kontroluję stan dziecka, robię chłodne okłady, staram się zapewnić jak najlepszy komfort chorowania. Po gorączkowej nocy wstają i termometr wskazuje 36,6
pisze Cierpliwa z portalu Interia.pl.
- Na gorączkę u dzieci pomaga np. Ibum w syropie. Ja, jak moja niunia miała 3 miesiące wsadziłam ją do wanienki z chłodną woda. Nie miałam akurat w domu leku. Przyznałam się lekarzowi, a ten powiedział, że to stara metoda prababek i żeby nie robić tego często
dodaje Marcheweczka, 25-letnia mama z forum Moja Wyspa.

Co działa najlepiej?

Spośród leków przeciwgorączkowych dla dzieci najczęściej stosowane są zawiesiny z paracetamolem lub ibuprofenem. Przykładem leku z paracetamolem jest Panadol Baby lub Paracetamol, a z ibuprofenem - Ibum dla dzieci.

Jeśli chodzi o skuteczność paracetamolu i ibuprofenu to za wiarygodne źródło wiedzy w tej kwestii posłużyć może ta metaanaliza - http://www.mp.pl/artykuly/?aid=25164 Wynika z niej, że skuteczność przeciwbólowa i bezpieczeństwo jednorazowej dawki ibuprofenu w porównaniu z jednorazową dawką paracetamolu u dzieci do 18. roku życia są podobne. Jednak to ibuprofen skuteczniej niż paracetamol obniża temperaturę gorączkującego dziecka. Wynika to z jego przeciwzapalnych właściwości. Przy zbiciu gorączki skuteczne mogą być także czopki, jednak w szczególności u starszych dzieci mogą pojawić się problemy z ich przyjmowaniem.

Bibliografia:
http://www.rodzinko.pl/viewtopic.php?p=859728
http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=41161&_tc=7C7CD4EF00944CB29926262DCB7195FF
http://www.qz.pl/glowna.php?dzial=dzieci&artykul=25
http://www.mp.pl/artykuly/?aid=25164
http://www.przychodnia.pl/bole/index10.php3?s=3&d=27&t=10
http://resmedica.pl/archiwum/zdart3012.html
http://www.mojawyspa.co.uk/forum/33/11173/wysoka-goraczka-u-dziecka-pomozcie
http://www.rodzinko.pl/viewtopic.php?t=8156&postdays=0&postorder=asc&start=15
http://fajnamama.pl/forum/temat/jaki-lek-pomoze-zbic-goraczke-u-dziecka
http://forum.interia.pl/watek-chronologicznie/goraczka-u-dziecka-budzi-strach,21,673733,,c,1,7,0,0

Autor: Paweł Jaroszyński
Pierwsza publikacja: http://www.infotuba.pl/styl_zycia/zdrowie_i_uroda/goraczkujacy_malec,_czyli_jak_skutecznie_walczyc_z_wysoka_temperatura__a8490.xml

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ja tam stosuje ibufen na gorączkę bo szybko działa i przede wszystkim na długo zbija temperaturę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.