Facebook Google+ Twitter

Jak smakuje kuchnia rosyjska?

Z czym zazwyczaj kojarzy nam się kuchnia rosyjska? Z kawiorem, blinami, mrożoną wódką czy może z szampanem? Rosja była, jest i będzie rajem dla każdego kucharza. Współczesna kultura rosyjska to kuchnia pełna wszystkich aromatów i wykwintnych, smacznych dań.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Blinier.jpg&filetimestamp=20070316154610 Rosja słynie przede wszystkim z kawioru. To właśnie ten kraj jest największym producentem tego przysmaku. Możemy spotkać kawior czarny z ryby bieługi lub czerwony z łososia. Kawior dobrze smakuje z szampanem, wódką, z odrobiną soku z cytryny, ale przede wszystkim z blinami. Jeśli jednak nie da się znaleźć wykwintnego kawioru, to można zjeść same bliny. Kwaśna śmietana lub wędzony łosoś - to są klasyczne dodatki, ponadto, im więcej kalorii, tym lepiej.

Bliny pochodzą jeszcze z kuchni starorosyjskiej, smażono je podobno w czasach pogańskich i były daniem rytualnym. Podawano je kobietom w połogu i w okresie Maslenicy (święto pożegnania zimy i powitania wiosny), tj. w tygodniu poprzedzającym Wielki post. Przez siedem dni we wszystkich rosyjskich domach smaży się bliny z drożdżami. Zgodnie ze starym
przysłowiem ‘pierwyj blin komom’, dlatego pierwszy blin trzeba wyrzucić, drugiego można spróbować gospodyni, ale dopiero trzeci jest dobry i można go podać mężowi. Potem układa się w tzw. stopkę, przekłada się skrawkami masła i kładzie jeden na drugim.

Kuchnia rosyjska oferuje bogaty wybór pierogów, piecze się pierogi z mięsem, twarogiem,  / Fot. http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:PELMENY.jpggrzybami, cebulą i kapustą, ale nadzienie może być też słodkie - z jagodami, malinami, borówkami albo z wiśniami. Warto również spróbować pielmienie, które każda rosyjska gospodyni ma za obowiązek umieć przygotować w domu. Pielmienie przypominają kształtem uszka, przyrządza się je z ciasta i mięsa, potem stawia się do lodówki, aby stwardniały. Podaje się na gorąco z dodatkiem tłustej śmietany albo topionego masła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ewa wodecka
  • Ewa wodecka
  • 12.02.2011 22:05

Dobrze się czyta, ale są pomyłki okroszkę bez musztardy. MANTY super!! Będąc w Rosji poznaje się te smaki a gościnność!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Julia Kotecka
  • Julia Kotecka
  • 26.01.2011 17:41

Moim zdaniem artykuł źle się czyta...gramatyka leży np. "Szczerze mówiąc, trudno opisać wszystkie obyczaje na które bogata kuchnia rosyjska, warto samemu się upewnić w jej różnorodności." Tekst mało spójny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smacznie się czyta:) Byłem ostatnio w restauracji ''Babooshka'' na Grójeckiej w Warszawie i bardzo mi się spodobało. Pyszne jedzenie za niewygórowaną cenę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze się czyta! 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.