Facebook Google+ Twitter

Jak śmigus-dyngus, to śmigus-dyngus! Lejmy się na zdrowie

Śmigus-dyngus to stary słowiański zwyczaj znany tylko w Polsce i kultywowany do dziś. Niektórzy w drugim dniu świąt ograniczają się do spryskania domowników paroma kroplami wody, inni idą na całość i w ruch idą butelki, sikawki, a nawet wiadra.

Sonda

Lubisz tradycję lanego poniedziałku?

Jak śmigus-dyngus, to śmigus-dyngus! Lejmy się na szczęście, zdrowie i obfitości wszelakie. / Fot. Fot. Halina Krüsch CzopowikDawno temu śmigus polegał na symbolicznym smaganiu witkami wierzby po nogach i oblewaniu się wodą. Miało to symbolizować oczyszczenie z chorób i grzechów, aby zupełnie oczyszczonym odrodzić się wiosną. Z czasem na śmigus nałożył się zwyczaj dyngusowania, który dawał możliwość wykupienia się pisankami od lania. Obydwa zwyczaje z upływem lat zupełnie się wymieszały i utworzyły tradycję lanego poniedziałku, która przetrwała do dziś.

W lany poniedziałek od rana możemy bezkarnie oblewać wodą wszystkich i wszystko dookoła. No tak, ale czy aby na pewno bezkarnie? Nie. Od kilku lat przesadne lanie jest karane. I bardzo dobrze, bo w laniu, jak i we wszystkim, trzeba znać umiar.

Oblewając się wodą w śmigus-dyngus należy uszanować tradycję, ale granic przekraczać nie wolno. Policja i straż miejska ma prawo, a nawet obowiązek karać mandatami tych wszystkich zapaleńców śmigusowo-dyngusowych, którzy „w celebrowaniu” tradycji przebiorą miarkę i leją przypadkowe osoby, które sobie tego nie życzą. Wtedy jest to już zwykły wybryk chuligański, a wybryk chuligański, wiadomo, jest karalny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję Isabello! Ja Ciebie także pozdrawiam dyngusowo! i już pędzę polać moje, hihihi! lejące się już od samego rana Dzieci. Śmigus-dyngus!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozdrawiam dyngusowo !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.