Facebook Google+ Twitter

Jak sobie (nie)zaszkodzić w podróży?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-04-20 13:07

Sezon wakacyjny, a przynajmniej planowanie urlopów, należy uznać za rozpoczęte! Pamiętajmy jednak, że do podróży warto się dobrze przygotować, tak by z wakacji przywieźć tylko i wyłącznie wspaniałe wspomnienia.

adapter do prądu / Fot. Zuzanna Szymańska1. Lepiej nie chodź pod prąd

Wiedz, że jest ponad 150 krajów na całym świecie, w których występuje wiele różnych gniazdek, innych niż w Polsce. Na rynku dostępnych jest szereg przejściówek do prądu, jednak mało która będzie przeznaczona dla więcej niż jednego typu gniazdka. Aby nie stanąć przed koniecznością zakupu kilku urządzeń, warto dokładnie zapoznać się z proponowaną ofertą. Adapter do prądu powinien posiadać odpowiednie certyfikaty (np. gwarancję bezpieczeństwa potwierdzoną przez Electrotechnical Commission and Electrosuisse) oraz być kompaktowy, z systemem chowanych suwaków, a nie wystającymi, łatwymi do złamania czy uszkodzenia bolcami. Warto by dodatkowo posiadał wejście/wejścia USB, dzięki którym będziesz mógł jednocześnie podładować np. telefon komórkowy czy aparat fotograficzny oraz był przystosowany do podłączania urządzeń o dużym poborze prądu, jak np. suszarka do włosów czy laptop. Nie zapominajmy także o najważniejszym – czyli kwestii bezpieczeństwa – podłączenie do prądu taniej, niesprawdzonej przejściówki może doprowadzić do spięcia, a w efekcie – zagrożenia naszego życia i zdrowia.

2. Do Egiptu ok, ale z obrączką

Egipcjanie są dość znani z umiłowania do obcokrajowców, szczególnie płci pięknej. Są eleganccy, wyrafinowani – to prawdziwi mistrzowie podrywu, którzy rzadko dają za wygraną! Jeżeli jednak nie masz ochoty na flirt z mieszkańcem Egiptu, są sposoby by pozbyć się natrętnego amanta. Wyda się banalne, ale czasem wystarczy zwykłe „halas”, co oznacza „koniec”, „wystarczy” lub/i „zaświecenie” obrączką na palcu.

3.Grzywna za muszelkę

Będąc na wakacjach, szczególnie zagranicznych, trudno powstrzymać się przez zakupem, często nietanich, pamiątek. Pamiętajcie jednak, że nie wszystkie z nich można wywieźć z kraju zakupu. W najlepszym przypadku nie przejdziemy kontroli celnej, a pamiątki trafią do kosza na śmieci na lotnisku czy granicy. W najgorszym – możemy spodziewać się wysokiej grzywny albo nawet kary więzienia. Zanim więc wyjedziemy na wakacje zagraniczne, warto dokładnie zapoznać się z listą przedmiotów, jakie można wwieźć i wywieźć z poszczególnych krajów, w których się znajdziemy.

4. Kleszcz twój wróg!

O ile nie wybieramy się na safari, gdzie „atak” kleszcza czy owada wydaje się najmniejszym zmartwieniem, to w wielu zakątkach świata spotkanie z tym małym przestępcą może się dla nas źle skończyć. Należy uważać szczególnie w gorących strefach klimatycznych – malaria, denga czy leiszmanioza to schorzenia, o które łatwo w tego typu warunkach. Pamiętaj, że stawonogi można spotkać praktycznie wszędzie, nie tylko w czasie podróży zagranicznych, a samo ugryzienie kleszcza może nas przyprawić o boreliozę czy wirusowe zapalenia mózgu. Przed wakacjami należy się zatem zaszczepić i zachować ostrożność, ponieważ zastrzyk nie jest w stanie uchronić nas przed wszystkimi zagrożeniami, jakie możemy spotkać na swojej drodze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.