Facebook Google+ Twitter

Jak sobie radzić z obcymi nazwami geograficznymi?

Nazwy geograficzne mogą być używane w postaci spolszczonej lub oryginalnej. Jednak jeśli spolszczenie jest utrwalone, nazwa użyta w formie oryginalnej będzie brzmieć pretensjonalnie.

Posługujemy się więc polskim brzmieniem nazw geograficznych - Praga (nie: Praha), Londyn (nie: London), Paryż (nie: Paris), Wiedeń (nie: Wien), Madryt (nie: Madrid)…

Jeśli nie wiemy, jak zapisać interesującą nas nazwę, sprawdźmy to, wpisując interesujące nas słowo do odpowiedniego okienka w udostępnianym na stronie internetowej Wielkiego słownika ortograficznego języka polskiego pod red. E. Polańskiego, np. Bombaj , i wszystko stanie się jasne.

Bywa też, że mamy problemy z odmianą nazw geograficznych. I na te wątpliwości znajdziemy tu odpowiedzi: Odmienne i nieodmienne nazwy geograficzne.

Ciekawe informacje można też znaleźć na stronie Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej: Nazwy państw świata, ich stolic i mieszkańców .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

+ Przydałoby się jednak trochę przykładów, bez klikania w linki

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Bydgoszczy była kiedyś wielka afera, że ktoś w folderach dla turystów użył nazwy Bromberg, do tej pory używanej przez Niemców. O mało krew się nie polała, za wolność naszą i waszą i takie tam... Jestem zdecydowanie za propagowaniem prostszej nazwy (zwłaszcza, że sporo polskich miast używa obcej wersji nazwy - Warsaw, Cracow i inne) - przecież powiedzieć Bydgoszcz dla Anglika to horror. A Bromberg spokojnie przejdzie :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) dobrze wiedzieć :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

plusior;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Coś dla mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.