Facebook Google+ Twitter

Jak spędzisz 10 kwietnia? Wyniki sondy wśród warszawiaków

W pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej władza, opozycja i obywatele nie połączą się ani w smutku, ani we wspólnych obchodach. Dla polityków obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej to część kampanii wyborczej. A czym zajmować się będą zwykli Polacy? Serwis W24 zapytał o to warszawiaków.

Krzyż przed Pałacem Prezydenckim / Fot. Kancelaria Prezydenta RP,GNU 1.2,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Krzyż_przed_pałacem_prezydenckim.jpg&filetimestamp=201008120Smoleńsk, katastrofa, para prezydencka, Wawel, wrak samolotu, krzyż, raport MAK - te słowa w ostatnim roku robiły w naszym kraju niesamowitą karierę. Przebrnęliśmy przez kwietniową żałobę i kontrowersyjny pogrzeb na Wawelu, latem nasz wzrok był skierowany ku Pałacowi Prezydenckiemu, jesienią za przyczyną mediów byliśmy uczestnikami śledztwa smoleńskiego, zimą z kolei przyglądaliśmy się raportowi MAK. Tak minął rok; nadszedł kwiecień 2011 roku i pierwsza rocznica katastrofy.

Czytaj też: Organizatorzy obchodów rocznicy katastrofy: 10 kwietnia bądźmy w Warszawie

10 kwietnia 2011 roku w Warszawie działo się będzie wiele. Obchody państwowe, manifestacje kilku partii opozycyjnych, demonstracje kilkunastu organizacji patriotycznych... W obawie przed harmidrem i politycznym bełkotem wielu warszawiaków tego dnia zaszyje się w domu. Niektórzy opuszczą "płonącą" stolicę. Są również tacy, którzy najbliższą niedzielę spędzą na wiecach politycznych. "Zmarłym się przecież należy."

Wioadmości24 zapytały warszawiaków o plany na najbliższą niedzielę.

"10 kwietnia uciekam z Warszawy..."
Zofia, 37 lat, pracownik banku. - Tego dnia uciekam z Warszawy. Nie chcę kolejnej dawki ostrej polityki, głośnych okrzyków i kłótni. Wybieramy się z mężem na weekend do Zakopanego. Tego dnia planujemy nie włączać telewizora i nie wchodzić do internetu. Po 2010 roku jesteśmy definitywnie zmęczeni Smoleńskiem. Ile można o tym mówić? - twierdzi nasza rozmówczyni.

"Barykaduję się w domu. Włączę jednak telewizor"
Ania, 24 lata, dziennikarka. - Ale pytanie! Oczywiście, że na ulicę nie mam zamiaru wychodzić. Polscy politycy szykują kolejne show przedwyborcze, aby podjudzać zagorzałe tłumy. Myślę, że najlepszym wyjściem jest spoglądać na to z dystansem, tzn. przez telewizor - mówi.

"Niedziela jak niedziela. Spacer i dwie lampki wina"
Michał, 67 lat, niezaangażowany politycznie emeryt. - Będzie to zwykła, mam nadzieję słoneczna, niedziela. Myślę, że wybiorę się na spacer, a wieczorem wypiję z żoną lampkę dobrego czerwonego wina. Nie angażuję się w walkę polityczną. Jestem za stary - uważa nasz rozmówca.

"Na barykady! 10 kwietnia będę na Krakowskim Przedmieściu"
Hanna, 49 lat, nauczycielka. - Mieszkam 50 km od Warszawy. Tego dnia będę jednak w stolicy. To mój obowiązek. Zmarłym przecież się należy. Do południa będę pod Pałacem Prezydenckim. Wieczorem z kolei wybieram się na mszę św. do archikatedry św. Jana, a następnie przejdę w "marszu pamięci" - planuje kobieta.

"Ten dzień spędzę w modlitwie"
Piotr, 50 lat, ksiądz. - Ten dzień spędzę w modlitwie za zmarłych. Odmówię również kilka różańców w intencji ojczyzny. Manifestacje organizowane przez polityków mnie nie obchodzą - twierdzi.

Rocznica smoleńska już niebawem. Stolica najprawdopodobniej pogrąży się w kłótni politycznej: władza kontra opozycja. A obywatele? Cóż, dla niektórych będzie to zwykła niedziela.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

elza
  • elza
  • 05.04.2011 15:27

Warszawiacy mają dość Smoleńska ,są zmęczeni ,uciekają za miasto! Boją się najazdu "rydzykowców" na Krakowskie. Ja też uciekam z miasta , w ciszy w lesie będę wspominać wszystkie Osoby, które zginęły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A nie Międzynarodówkę ?
Jestem zwiedzony Twoim burżuazyjno-nihilistycznym zachowaniem -levy .
Kto będzie walczył o jedność robotniczo - chłopską, gdy proletariatowi w głowie jedynie 3xP !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 04.04.2011 22:22

W TEN dzień odpalę inauguracyjnego grillu z karkówką, piwskiem i dobrym towarzystwem. Zanucę z przyjaciółmi - Góralu czy ci nie żal.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.