Facebook Google+ Twitter

Jak spowolnić postępujące zmiany klimatyczne?

Globalne ocieplenie, zmiany klimatyczne, postępujące utrudnienia w życiu codziennym, itp. Czy w tej sytuacji jest w ogóle jakaś nadzieja dla nas? Czy też człowiek pogrzebał swoje szanse na normalne istnienie w świecie? Zobaczymy...

Smog nad Chinami / Fot. wikipedia.pl / public domainW poprzednich dwóch częściach opisywałem jak będzie wyglądać życie na naszej planecie i jak ona sama będzie wyglądać do 2100 roku wg ekspertów ONZ. Wszystkie opisane zjawiska są skutkiem zmian klimatycznych, spowodowanych globalnym ociepleniem. Teraz w oparciu o ten sam raport opiszę jak możemy zapobiegać lub spowalniać konsekwencje destrukcyjnej działalności człowieka.

Naukowcy zrzeszeni w ONZ-owskim Międzyrządowym Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC), zebrali się 4 maja br. w Bangkoku w Tajlandii, aby opracować trzecią część raportu traktującego o zmianach klimatycznych i ich konsekwencjach do 2100 roku. Podczas tego zebrania zastanawiano się jak spowolnić szkodliwe dla naszego życia zmiany klimatu.

Przede wszystkim redukcja...!


Smuga kondensacyjna za samolotem C-141 na Antarktydzie (para  wodna również jest gazem cieplarnianym) / Fot. wikipedia.pl / public domainWielu z nas podnosi głosy (również naukowcy), że zmiany klimatyczne to coś normalnego, co występuje cyklicznie. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak różnica między tym co mówią zwolennicy tej tezy, a stanem faktycznym jest taka, że człowiek, wskutek nadmiernej emisji gazów cieplarnianych do naszej atmosfery, zachwiał naturalną równowagę naszej planety, znacznie przyśpieszając zmiany klimatyczne. Wcześniej zmiany te były powodowane przez potężne erupcje wulkanów i gigantyczne pożary lasów, występujące równocześnie w wielu rejonach świata. Z tym wiązała się naturalnie nadmierna emisja gazów cieplarnianych, ale nigdy organizmy żywe zamieszkujące naszą planetę nie wpływały na nia tak negatywnie. Do dziś.
Dlatego naukowcy apelują, że trzeba ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, co pomoże w spowolnieniu zmian klimatycznych. Niestety, to co zawiera protokół z Kioto jest niewystarczające. Trzeba bowiem zmniejszyć najpóźniej do roku 2050 emisję gazów cieplarnianych do atmosfery o 50-85 procent, aby nie dopuścić do przekroczenia wzrostu średniej temperatury na Ziemi o 2,0-2,4 stopnia! Według szacunków ONZ trzeba będzie na to przeznaczyć co najmniej 0,12 procent światowego produktu krajowego brutto. Jeżeli się tego nie uda dokonać, możemy liczyć się z katastrofą klimatyczną.

Nowy dokument i zmiany w mentalnościRozkład pary wodnej w atmosferze / Fot. wikipedia.pl / public domainNaukowcy ONZ wyraźnie zaznaczają, że musi powstać nowy dokument, który pozwoli na wykonanie tak drastycznych kroków. Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemami klimatycznymi jest masowe zamykanie fabryk, rafinerii, elektrowni czy innych zakładów przemysłowych, które niestety najbardziej zatruwają nasze środowisko.
Dzięki przeprowadzonym badaniom wiadomo dokładnie, które miasta i państwa najbardziej zanieczyszczają ziemską atmosferę. Wśród miast w USA prym w tej dziedzinie wiedzie Los Angeles. Największymi trucicielami atmosfery wśród krajów świata pozostają Chiny i USA. Polska została zlokalizowana na szóstym miejscu wśród państw, które emitują najwięcej gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Smog nad Polską w 2006 roku / Fot. NASAAle to nie wszystko. Potrzebne są również zmiany w mentalności światowego społeczeństwa. Miliony samochodów, pożary,
wywołane często przez podpalenia czy w końcu wycinka lasów mają katastrofalny wpływ na środowisko, które nas otacza. Nie bądźmy niemądrzy i zacznijmy również my, zwykli ludzie, dbać o klimat.Oto trzecia część raportu ONZ dotycząca zmian klimatycznychCzytaj także:Jak zmieni się klimat na świecie do 2100 roku?

Jak zmiany klimatu wpłyną na życie nasze oraz fauny i flory?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.09.2009 12:21

"W ten Poniedziałek, 21 września, wysiłkiem międzynarodowej społeczności aktywistów skupiających sie wokół portalu AVAAZ (http://www.avaaz.org/en/) odbywa sie zmasowana akcja pt. Dzwonek dla Globalnego Klimatycznego Przebudzenia, która ma na celu zademonstrowanie kręgom politycznym i prawodawczym zaniepokojenie światowego społeczeństwa obywatelskiego szybko posuwającymi sie zmianami klimatycznymi, a przede wszystkim w celu wywarcia nacisku na owe kręgi, aby podczas zbliżającej sie Konferencji Klimatycznej Narodow Zjednoczonych w Kopenhadze (http://en.cop15.dk/frontpage, http://www.czystaplaneta.pl/konferencja-klimatyczna-w-kopenhadze/) podjęte zostały drastyczne kroki w kierunku ustanowienia surowych rozwiązań na rzecz zdrowia naszej planety, w tym ograniczeń w emisji gazów cieplarnianych (o roli Polski w konferencji: http://dlaklimatu.pl/Konferencja-Klimatyczna-w). Aby znaleźć/zorganizować wydarzenie związane z Dzwonkiem dla Globalnego Klimatycznego Przebudzenia w swojej okolicy wystarczy wejść na strone: https://secure.avaaz.org/en/tcktcktck_map/."

to co powyżej przesłała mi właśnie córka z Kanady, tu na w24 zamieszczam pod tym artykułem dziś dla tych dziennikarzy obywatelskich, którzy maja świadomość, odpowiedzialności nie obywatelskiej, polskiej, europejskiej a LUDZKIEJ!!! za świat jaki zostawimy naszym dzieciom, i ich dzieciom... W czym przyjdzie im żyć i czy da się w tym żyć !

Komentarz został ukrytyrozwiń

edukować, edukować ;-) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak zwykle ciekawe, ale rzeczywiście trochę krótkie, czekam na rozwinięcie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

przeczytałam jednych tchem i... zdziwiłam się, że takie krótkie. Oczekiwałam elaboratu. ;-) Krótkie, ale treściwe - plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.