Facebook Google+ Twitter

Jak sprawić, by dziecko dorastało zdrowe?

We współczesnym świecie ludzie żyją ciągle w pogoni za pieniądzem, lecz zapominają o zdrowym stylu życia. Podaję kilka sposobów na zdrowym styl życia i wychowanie dziecka we współpracy ze szkołą.

 / Fot. Jolanta NoszczykStyl życia stanowi zespół czynników i działań, na który składają się między innymi rodzaj pracy, ogólna higiena, jakość żywności i żywienia, wzorce w zakresie rekreacji i kultury fizycznej, stosowanie używek, głównie palenie, nadużywanie alkoholu, picie mocnej kawy i herbaty - to obraz naszej świadomości zdrowotnej wyrażonej stosunkiem do własnego zdrowia poprzez takie, a nie inne zachowania. Zachowania, które mogą zmieniać się w ciągu życia człowieka, lecz kształtują się głównie w dzieciństwie i młodości. Jeśli zostaną ukształtowane w tym okresie życia nieprawidłowo - antyzdrowotnie - to braki zachowań prawidłowych, prozdrowotnych prowadzą w konsekwencji do tego, że dorosły człowiek szkodzi swojemu zdrowiu. Jeśli "konstrukcja" jego zachowań zdrowotnych ukształtowanych we wcześniejszym okresie życia jest wadliwa, to jej korekta lub modyfikacja staje się niekiedy wręcz niemożliwa, albo wymaga długotrwałej "terapii".

Niezwykle silnym wyznacznikiem stylu życia jest system wartości. Świadomy obywatel będzie dążył do zmiany stylu życia na bardziej korzystny dla zdrowia. Będzie prowadził ekologiczny styl życia, ograniczający to wszystko, co niszczy przyrodę i najwyższy przejaw jej rozwoju - człowieka. Zadba nie tylko o własne zdrowie (wykluczając np. używki), lecz chronić będzie także "zdrowie" środowiska naturalnego, którym i dzięki któremu żyje. Na przykład popiera system odzyskiwania surowców wtórnych, a więc selekcjonuje odpadki, wyrzucając do osobnych pojemników szkło, plastiki, papier, przedawnione lekarstwa itp.

Można przyjąć, że uprawianie zdrowego stylu życia pozwala traktować zdrowie jako środek do osiągania innych celów (wartość instrumentalna) lub wartość samą w sobie (autoteliczną). Wyżej wymienione aspekty rzutują na przyszłe zachowania zdrowotne dziecka, a później młodzieży, trzeba więc także uwzględnić w rozważanym zagadnieniu sprawę niebagatelną, jaką jest status społeczny rodziny - źródła wszelkiego dobra, ale też potencjalnego zła.


 / Fot. Jolanta NoszczykZakładamy, że standard materialny, wykształcenie rodziców, a także hierarchia wartości danej rodziny wpływają na łatwiejszy start dziecka w dorosłe życie, dając mu kapitał zdrowotny, determinując jego szanse na uzyskanie wykształcenia i znalezienia w przyszłości dobrego, satysfakcjonującego zajęcia. W rodzinie o korzystnym statusie społeczno-materialnym oraz o prawidłowo ukształtowanym systemie wartości, proces kształtowania zachowań zdrowotnych również będzie przebiegał bez większych zakłóceń i da dziecku możliwość wtopienia w jego rozwijający się organizm wzorca zachowań zdrowotnych takich, które w przyszłości zaowocują witalnością, siłą, długowiecznością itp.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jolanta Kamińska
  • Jolanta Kamińska
  • 21.11.2010 19:52

To smutne że rodzice ne intersują się zdrowiem dzieci, o czym świadczy brak komentarzy:-(
Zawarte w artykule cenne wskazówki mógłby przemyśleć i zatosować w praktyce niejeden rodzic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.