Facebook Google+ Twitter

Jak sprowadzić do Polski więcej zagranicznych ośrodków B+R?

„Zagraniczne ośrodki naukowo- badawcze zlokalizowane w Polsce - analiza potencjału i oddziaływania” to nazwa projektu realizowanego przez CASE – Centrum Analiz Społeczno Ekonomicznych.

 / Fot. CASEW ramach realizacji tego przedsięwzięcia dokonywana jest identyfikacja zagranicznych inwestycji w Badania i Rozwoju zagranicznych ośrodków badawczych w naszym kraju. Sprawdzany jest także ich potencjał naukowy i innowacyjny oraz ich znaczenie w ujęciu branżowym.

W programie analizowane są głównie takie czynniki jak efektywność systemu innowacji w danym kraju. Sprawdza się czy polska nauka i gospodarka jest w stanie wykorzystać wyniki badań ośrodków naukowych ulokowanych w Polsce przez firmy zagraniczne. Analiza tej zależności jest o tyle ważna, że to ona w bardzo dużym stopniu decyduje o lokowaniu w danym miejscu inwestycji B+R.

O lokalizacji ośrodków B+R decyduje nie tylko wydajność krajowego systemu innowacyjnego. Dlatego podczas projektu przeprowadza się też analizę elementów, które wcześniej wpłynęły na napływ zagranicznych inwestycji w działalność badawczo-rozwojową w danym regionie. Ważne jest też prześledzenie okoliczności, dzięki którym będzie można zwiększyć zainteresowanie i zaangażowanie kolejnych zagranicznych placówek działaniem na rzecz innowacji na obszarze Polski.

Kolejnym punktem badania jest analiza wpływu jednostek B+R firm zagranicznych na ich otoczenie ekonomiczne. Chodzi tu o wpływ na wyższe uczelnie, krajowy sektor badawczo-rozwojowy oraz krajowy sektor przedsiębiorstw określonym zakresie badawczym. Bardzo dokładnie sprawdzane są czynniki, które powodują że otoczenie gospodarcze wzmaga korzystanie z efektów pracy ośrodków B+R zagranicznych firm (stymulowanie tzw. "spillover effect").

CASE to prywatna, niekomercyjna fundacja naukowa i instytucja badawcza założona we wrześniu 1991 roku w Warszawie. Prowadzi badania ekonomiczne. Obecnie na terenie Polski realizuje wiele projektów. Projekt „Zagraniczne ośrodki naukowo-badawcze zlokalizowane w Polsce - analiza potencjału i oddziaływania” to tylko jeden z nich. Jego sponsorem i zleceniodawcą jest nasze Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.