Facebook Google+ Twitter

Jak studiować, żeby znaleźć ciekawą pracę?

Trzymasz w ręku indeks wymarzonej uczelni, którego zdobycie kosztowało wiele wyrzeczeń, ale dało mnóstwo satysfakcji. To dobry moment, żeby pomyśleć o tym, jak wykorzystać czas studiów do budowania swojej przyszłości.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. AKPAKiedy wyjeżdżałem na studia, towarzyszyły mi mieszane uczucia. Z jednej strony obawa o to, jak wszystko się ułoży, z drugiej - niesamowita radość i przeświadczenie, że nic nie będzie mnie teraz w stanie powstrzymać przed osiągnięciem tego, czego chcę.

W tamtych chwilach, podobnie, jak i teraz, jednym z najważniejszych pytań, które zadają sobie studenci jest „Co będzie po studiach? Kim będę? Czy będę robił coś sensownego?”. Jeżeli należysz do osób, które zadają sobie te pytania, przeczytaj poniższe rady, jak studiować, żeby zwiększyć swoje szanse na znalezienie ciekawej pracy.

1. Weź na siebie odpowiedzialność za swój sukces
Zaakceptuj fakt, że największą odpowiedzialność za swój sukces ponosisz Ty. Zdecyduj, które przedmioty są dla Ciebie ważne i na nich się koncentruj. One pomogą Ci w przyszłości zdobyć interesujące zajęcie. Zastanów się, jaka wiedza nie straci na wartości w ciągu pięciu lat i tutaj walcz o najlepszych wykładowców. Takimi przedmiotami są na pewno języki obce - one powinny znaleźć się na szczycie twojej listy. Wykładowcy będą lepsi i gorsi, ale niezależne od nich to Ty decydujesz, czego się nauczysz. Od lepszych ucz się jak najwięcej, gorszych ignoruj i znajdź inny sposób, żeby się nauczyć tego, co dla Ciebie ważne.

2. Określ, co chcesz osiągnąć dzięki studiom
Nie jest to proste ćwiczenie, nawet dla osób, które już studia skończyły:), ale zapewniam, że bardzo Ci pomoże. Świadomość, kim chcesz być, ułatwia dokonanie wielu wyborów. Nie musisz opisywać siebie za kilka lat w szczegółach. Skoncentruj się na typie pracy, którą chcesz wykonywać, a nie konkretnej profesji. Nie pisz, że chcesz mieć fajną pracę, ale np. chcę podróżować, pracować za granicą, zajmować się nauczaniem i pracą badawczą, prowadzić własną firmę. Napisz to w czasie teraźniejszym i powieś sobie w widocznym miejscu. Z czasem, gdy dowiesz się o sobie więcej, twoja wizja stanie się wyrazistsza.

3. Wybierz 1-3 rzeczy, w których będziesz najlepszy
Nie można być najlepszym we wszystkim. Zamiast próbować osiągnąć niemożliwe, wybierz sobie od 1 do 3 przedmiotów, bądź umiejętności, w których będziesz gwiazdą. Na początku to trudne, ale im szybciej zdecydujesz, tym szybciej zaczniesz budować swoją przewagę. To będą twoje atuty w przyszłości. Najlepiej, gdyby były powiązane z tym, co chcesz robić. To, w czym jesteś niepokonany buduje twój wizerunek i kapitał na przyszłość. Jak zdecydować, które powinny być najważniejsze? To takie, które pomagają Ci osiągnąć cel z pkt 2.

4. Stawiaj na wiedzę praktyczną
Teoria jest potrzebna, ale książkę można sobie zawsze przeczytać później. Jeżeli możesz, to wybieraj przedmioty, które stawiają na rzeczywiste projekty, robienie analiz, pisanie oprogramowania, robienie badań itp. Zadawaj sobie pytanie, do czego wiedza z danego przedmiotu może być przydatna w praktyce. Korzystaj z konferencji branżowych i konkursów dla studentów. Dzięki temu nabierzesz doświadczenia i jednocześnie uzyskasz dostęp do wiedzy i kontaktów w najważniejszych dla Ciebie obszarach. Oczywiście najważniejsze powinny być te, które wybrałeś w pkt 3.

5. Pracuj mądrze, a nie ciężko
Korzystaj z wiedzy zgromadzonej przez poprzednie generacje. Starsi studenci wiedzą, jak zdać egzaminy przy optymalnym wysiłku. Użyj tej wiedzy. Większość uczelni niestety nie promuje systematycznej pracy. Są jednak przedmioty, przy których tylko systematyczna nauka daje wyniki, np. języki. Systematycznie też pracuj nad wybranymi przez Ciebie w pkt. 3 przedmiotami. Co do pozostałych - nie miej wyrzutów sumienia, pozostawiając sobie ich wykucie na okres sesji. Uważaj tylko, żeby nie traktować w ten sposób wszystkich przedmiotów, bo w pracy promowana jest już systematyczność, a nie zakuwanie w dwa tygodnie, raz na pół roku.

6. Bądź aktywny
Sama nauka i dobre oceny nie wystarczą do zdobycia naprawdę ciekawej pracy. Do tego potrzebne są umiejętności, które można zdobyć tylko w praktyce: praca w grupie, przewodzenie, samodyscyplina. Najlepszym miejscem do nabycia tych przymiotów są organizacje studenckie, fundacje czy firmy, które oferują interesujące praktyki. Znajdź organizację, która Ci odpowiada. Zorientuj się, jak funkcjonuje, czego możesz się tam nauczyć i co możesz zaoferować od siebie, a potem zacznij działać. Jest to dodatkowe obciążenie i czasem odbywa się kosztem zajęć, ale patrz pkt 5.

O pamiętaniu o imprezach nie muszę wspominać, bo po zastosowaniu powyższych sześciu punktów, będzie to zasłużona rozrywka ;).

Powodzenia w studiowaniu!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

fajny tekst :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

i plusa chciałam dać od siebie: + :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniały artykuł, gdybym tylko przeczytała go kilka lat wczesniej... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I polazłem :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komparatystyka jest dla psychicznych. Lepiej idź gdzie indziej ;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie do końca, bo jednak jestem troszkę młodszy, a do tego dostałem się w trzy miejsca, a komparatystyka była wyborem numer trzy ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm. Chcesz powiedzieć, że studiujemy razem?:P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wszyscy. Ja się tam dostałem i wcale mnie to nie zdziwiło ;P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie, nic dziwnego. Wszyscy otwierają oczy ze zdumienia, gdy słyszą tę nazwę ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdybyśmy wszyscy zastosowali te punkty w praktyce, nie narzekalibyśmy później na brak pracy. Szkoda, że to wszystko jest jednak bardziej skomplikowane. Ale + za ciekawy tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.