Facebook Google+ Twitter

Jak szczury pola rozminowują, czyli świetne pomysły

Szczury afrykańskie, szkolone do wykrywania min przeciwpiechotnych, to przykład innowacji rozwiązującej problemy społeczne.

Bart Weetjens z Belgii już od dziecka zafascynowany był wszystkimi możliwymi rodzajami gryzoni, zwłaszcza szczurami. Już wtedy wiedział, ze zwierzęta te są obdarzone nie tylko nieprzeciętną inteligencją, ale także węchem. Podczas studiów Bart zainteresował się problemem min przeciwpiechotnych i technologii ich wykrywania w krajach, które jeszcze niedawno ogarnięte były konfliktami zbrojnymi. W 1997 roku powstała Apopo, organizacja pozarządowa, która szkoli szczury afrykańskie do wykrywania min. Dlaczego szczury afrykańskie? Ponieważ dobrze znoszą tropikalne, gorące klimaty i są odporne na typowe dla obszarów, na których organizacja działa, choroby. Apopo podpisuje kontrakty z rządami takich krajów jak Mozambik, Tanzania, Tajlandia, Kambodża. Na tym jednak nie koniec. Szczury Barta używane są także do wykrywania gruźlicy we wczesnym stadium (z próbek pobranych od zagrożonych tą chorobą pacjentów) głównie w krajach Afryki, gdzie umieralność na tę chorobę wciąż osiąga astronomiczne proporcje.
Za swoje innowacyjne, systemowe rozwiązania Bart Weetjens został przyjęty do międzynarodowej organizacji Ashoka-Innowatorzy dla dobra publicznego, która finansowo i doradczo wpiera właśnie takich innowatorów i przedsiębiorców społecznych. Innowacje społeczne bardzo często opierają się na genialnych w swej prostocie rozwiązaniach – pomysłach łączących kreatywność oraz przedsiębiorczość z wpływem społecznym, obracająccyh to, co wielu uważa za ułomność w mocną stronę i korzyść. To także bardzo często pomysły realizowane bez gigantycznych nakładów finansowych i materialnych, przy wykorzystaniu predyspozycji, które czasem okazują się bardziej skuteczne od najnowszych technologii. Udowadnia to niemiecki ginekolog, Frank Hoffman, który szkoli i włącza do personelu medycznego niewidome kobiety. Osoby te badają pacjentki w ramach profilaktyki nowotworów piersi, wykorzystując swe ponadprzeciętne zdolności wykrywania niepokojących zmian za pomocą dotyku. Dodatkowym narzędziem w badaniach są zaprojektowane przez Hoffmana specjalne paski do określania położenia danej zmiany/guzka w piersi. Oddziaływanie społeczne tego przedsięwzięcia polega na znaczącej zmianie systemowej: osoby z niepełnosprawnością są włączane na rynek pracy, pacjentki uzyskują większy dostęp do dodatkowych (poza mammografią, refundowaną tylko dla kobiet po 50-tym roku życia) i mniej kosztownych badań.
W Polsce także nie brakuje działaczy i przedsiębiorców społecznych, wykorzystujących innowacyjne rozwiązania, dzięki którym bezdomni wychodzą z bezdomności zamiast wegetować w noclegowniach, byli więźniowie nie wracają na drogę przestępstwa i na nowo odkrywają resocjalizacyjną wartość pracy, osoby z niepełnosprawnościami wchodzą na rynek pracy i zaczynają wierzyć we własne możliwości. Więcej o nich wkrótce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.