Facebook Google+ Twitter

Jak szukać mieszkania pod wynajem? Ważne przykazania dla najemcy

Do początku roku akademickiego jeszcze trochę czasu, ale warto się już teraz rozglądać, by nie przepłacić za wynajem w ostatniej chwili. Zanim zaczniemy wertować ogłoszenia, zastanówmy się dobrze, czego szukamy i na co nas stać.

 / Fot. dom.gratka.plGdzie i jak szukać?

Rozpoczynając poszukiwania własnego „M” warto popytać wśród znajomych i rodziny. Może ktoś akurat planuje wynająć mieszkanie. Wiele ciekawych ofert można również znaleźć w prasie i Internecie, jak również przy pomocy pośredników w obrocie nieruchomościami, którzy często są w stanie doradzić i oszczędzić czasu oraz wesprzeć cały proces swoim doświadczeniem.

Można także wykazać się własną inicjatywą i rozwiesić ogłoszenia o chęci najmu w szczególnie interesujących nas lokalizacjach oraz zamieścić własne ogłoszenie w gazecie lub w sieci. W ogłoszeniach takich warto szczegółowo sprecyzować swoje wymagania, aby uniknąć niepotrzebnych telefonów.

Jeżeli decydujemy się na zatrudnienie pośrednika, który pomoże nam znaleźć mieszkanie – od wyszukania ofert, przez sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, wynegocjowanie warunków umowy, sporządzenie umowy najmu, po przekazanie mieszkania – musimy być przygotowani na dodatkowy koszt, jakim jest prowizja. To najczęściej kwota miesięcznego czynszu.

Kalkulując koszty wyręczenia się pośrednikiem trzeba jednak pamiętać, że najczęściej jest on w stanie znaleźć nam bardziej korzystną ofertę, niż szukana samodzielnie. Wybierając pośrednika najlepiej skorzystać z poleconej agencji, w której pracują pośrednicy z ważnym ubezpieczeniem OC.

W serwisach z ofertami nieruchomości na wynajem można zapoznac się z profilami osób zajmujących się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, np.: w serwisie dom.gratka.pl- ZOBACZ

Oglądając lokum, warto zwrócić uwagę na jego lokalizację. Bezpieczna okolica, w której nie grożą nam kradzieże jest też dobry dojazd i komunikacja miejska na uczelnię, pozwolą nam poczuć się w nowym mieszkaniu jak w domu. Należy także ocenić, czy stan i wyposażenie wszystkich pomieszczeń nam odpowiada oraz czy rozkład mieszkania jest funkcjonalny.
Piętro, na którym się mieści mieszkanie oraz obecność windy, także mają znaczenie, szczególnie gdy mieszkanie nie jest umeblowane i musimy je wyposażyć na własną rękę. Jeżeli nie mamy własnych mebli, najlepiej szukajmy mieszkań już umeblowanych lub bierzmy pod uwagę oferty, w których wynajmujący zapewnia, że dokupi wyposażenie mieszkania zgodnie z potrzebami najemcy.

Zanim wynajmiemy mieszkanie, czeka nas jeszcze sporo formalności. Należy przede wszystkim sprawdzić stan prawny mieszkania oraz to, czy osoba wynajmująca jest jego właścicielem lub osobą przez niego upoważnioną. Koniecznie trzeba poprosić wynajmującego o: akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, zaświadczenie ze spółdzielni o własności mieszkania lub dokument pełnomocnictwa. Warto także poprosić wynajmującego o dokument tożsamości, by zweryfikować jego dane z danymi z dokumentu własności. Gdy wszystkie dane się zgadzają, przychodzi czas na podpisanie umowy.

Umowa najmu

Dokument ten to konieczność. Bez umowy prawa najemcy mogą nie być respektowane. Wzór umowy warto przygotować sobie przed spotkaniem z wynajmującym. Niezbędne w umowie najmu jest zawarcie: danych stron oraz określenie wysokości czynszu, ewentualnych dodatkowych opłat, praw i obowiązków stron, czasu trwania umowy oraz warunków jej wypowiedzenia.

Przygotowując umowę, warto w niej zawrzeć także ustalenia z wynajmującym, dotyczące remontów i modernizacji, jakie możemy w mieszkaniu wykonać na własną rękę.

Kolejnym ważnym dokumentem jest protokół zdawczo-odbiorczy, który także należy podpisać przed wynajmem. Jest w nim spis wyposażenia mieszkania wraz z jego stanem oraz stan liczników. Dokument ten zabezpiecza przed ewentualnymi nieuzasadnionymi roszczeniami ze strony nieuczciwego wynajmującego, jest on podstawą rozliczenia stron po okresie wynajmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.