Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1792 miejsce

Jak Szwedzi zlikwidowali stocznię w Malmo

Malmo jest stolicą regionu Skania, leży tuż przy cieśninie Oresund. W latach 70-tych stocznia Kockums była największym zakładem przemysłowym w dziejach miasta, zatrudniała ponad 7 tys. osób.

Turning Torso jeszcze w budowie, zdjęcie wykonano w 2005 r. / Fot. Danuta SkowronekMost łączący Malmo z Kopenhagą o długości 11,5 km. / Fot. Danuta SkowronekPod koniec lat 60-tych wybudowano na terenie stoczni największy suchy dok na świecie: 405 m długości, 75 m szerokości i 9 m głębokości. Nad dokiem stanął Kranen - największa suwnica świata. Te inwestycje sprawiły, że w stoczni mogły powstawać ogromne tankowce o nośności 355 tys. ton. To były najlepsze lata firmy, zatrudnienie wynosiło ponad 7 tys. osób, a dodatkowych 15 tys. miejsc pracy było w firmach kooperujących.

Kilkanaście lat później Kockums nie wytrzymało konkurencji ze strony tańszych stoczni azjatyckich. W 1998 r zwolniono wszystkich pracowników urodzonych po 1940 r., reszta otrzymała emeryturę pomostową. W 2002 r. rozebrano suwnicę Kranen i paradoksalnie urządzenie to kupili ci, którzy przyczynili się do likwidacji Kockums - Koreańczycy ze stoczni w Ulsam.

Dziś na terenach stoczniowych powstaje przepiękna dzielnica mieszkaniowa z górującym nad miastem wieżowcem Turning Torso, zaprojektowany przez architekta światowej sławy Santiago Calatrawy. Jest to najwyższy wieżowiec w Skandynawii: 54 piętra, 190 m. wysokości. W apartamentowcach wokół wieżowca osiedlają się co zamożniejsi Szwedzi, system kanałów sprawia, że mogą pod swym oknem zaparkować swój jacht.

Miasto rozkwitło dzięki stałemu połączeniu z Kopenhagą, most o długości 11,5 km zbliżył oba kraje do tego stopnia, że Duńczycy osiedlają się w Malmo ze względu na niższe czynsze, a dużo Szwedów pracuje w Kopenhadze. O stoczni już niewiele osób pamięta.
Nowoczesne i dobrze zaprojektowane osiedle mieszkaniowe na terenach byłej stoczni. / Fot. Danuta Skowronek / Fot. Danuta Skowronek / Fot. Danuta Skowronek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

W Polsce nagminnie występuje syndrom KALEGO, hipokryzja sięga dna, wszelkie zmiany idą opornie.
Nakręca się skalę absurdu do maksimum , potem kurz bitewny opada i oponęci z podkulonymi ogonami chowają się pod sutannę.
Czekają na kolejny sygnał żeby znów trochę poujadać. A jak już nic nie mogą obszczekać , po cichu chyłkiem wczołgują się w szeregi nowatorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szwecja ma tylko 8 mln. mieszkańców, ale kilka światowych firm, takich jak: Volvo, ABB, Alfa Laval, Ikea, Hennes & Mauritz, itd. tak że mają z czego żyć. Poza tym kraj jest dobrze zarządzany, mądrze... a to chyba najważniejsze

Komentarz został ukrytyrozwiń

Londyńczycy wykonali jeszcze większą robotę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Danuto, ciekawy temat, dobrze wykonany od strony warsztatowej. Piękna kraina: wieżowce, apartamenty, jachty, połączenie mostowe z Kopenhagą... po prostu bajka. Zastanawiam się tylko, jak to się mówi, z czego oni żyją? Tam jest region Scania (nie znam Szwecji, ale kojarzy się z firmą motoryzacyjną), a u nas? Lech Wałęsa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

zagospodarowanie byłych zakładów tego typu nie jest żadnym problem tylko trzeba chcieć coś w tej kwestii zrobić a u nas się z tego robi wielkie haloooooo , przecież spokojnie można majątek rozsprzedać i w inny sposób zagospodarować , pomysłów gdzie jak gdzie ale w Polsce nie powinno brakować , gdyż możemy demontować statki , budować konstrukcje stalowe itd i potencjał i ludzi można zagospodarować

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ehhh.... most nad cieśniną Oresund... to dopiero robi wrażenie :D! 5+ :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze jest przyglądać się sąsiadom. Doświadczenie przyda się.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.11.2009 09:18

Czy na terenie naszych stoczni powstaną domy z pięknymi widokami na zacumowane przy nabrzeżu żaglówki, czas pokaże.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.