Facebook Google+ Twitter

Jak szybki może być człowiek?

- On może przebiec 200 metrów poniżej 19 sekund - twierdzi trener Usaina Bolta, Glen Mills. Przytakują mu eksperci. Od kilku dni trwa dyskusja: jak szybki jest jamajski sprinter i o ile może jeszcze poprawić własne rekordy świata?

Słynny gest Usaina Bolta, wykonywany przed każdym jego startem / Fot. thor_matt83 / http://flickr.com/photos/thormatt/2783522110 / CC AttributionMimo że sezon już dawno się skończył, rewelacyjny Usain Bolt pozostaje na ustach wszystkich. Przed dwoma tygodniami odebrał nagrodę dla najlepszego lekkoatlety 2008 roku, zaś kilka dni temu amerykańscy naukowcy stwierdzili, że człowiek jest w stanie złamać granicę 9,50 s na dystansie 100 m. Wszyscy zastanawiają się, czy tym człowiekiem będzie właśnie Jamajczyk?

„Wyniki pokazują, że ludzka szybkość ma granice, ale nie wiadomo dokładnie, od czego one zależą”, pisze prof. Mark Denny ze Stanford University w najnowszym wydaniu „Journal of Experimental Biology”, w którym opisano jego badania. Jego zdaniem, rekord świata na 100 m mężczyzn może osiągnąć poziom 9,48 s. Kobiety zaś mogłyby przebiec ten dystans najszybciej w 10,39 s. Dla porównania, obecne rekordy wynoszą:

100 m mężczyzn: 9,69 s (Usain Bolt, Jamajka, Pekin 2008)
100 m kobiet: 10,49 s (Florence Griffith-Joyner, USA, Indianapolis 1988)

Florence Griffith Joyner (tu z prezydentem Ronaldem Reaganem) do dziś posiada rekordy świata w sprintach kobiet. Od lat nikt się do nich nie zbliżył, nie wiadomo jednak, czy Amerykanka uzyskiwała je w przepisowy sposób - stąd m.in. dyskusje o jej zagadkowej przedwczesnej śmierci / Fot. Ronald Reagan Library / http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Florence_Griffith_Joyner.jpg / public domainDenny wziął pod uwagę nie tylko postęp wyników w lekkiej atletyce, ale też w wyścigach zwierząt (psów i koni). Doszedł w ten sposób do wniosku, że maksymalna prędkość danego gatunku jest ograniczona i pewnego dnia rekordy osiągną taki poziom, że nie będzie już można ich poprawić. Warto dodać, że prof. Denny przy obliczaniu owego maksimum możliwości w przypadku kobiet nie uwzględnił rekordu Griffith-Joyner, gdyż wiele wskazuje, że został on uzyskany przy zbyt silnym wietrze.

Król wszystkich sprintów


Usain Bolt jest aktualnym rekordzistą świata zarówno na 100 m (9,69 s), jak i 200 m (19,30 s). Obydwa rezultaty ustanowił podczas sierpniowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Szczególnie zdumiewający był jego bieg na 100 m, w którym przed metą wykonał gest radości i wyraźnie zwolnił, a i tak poprawił najlepsze osiągnięcie. Kilka tygodni temu fizyk Hans Eriksen z Norwegii obliczył, że gdyby Bolt walczył do końca o rezultat, mógł uzyskać nawet 9,55 s – a więc już całkiem blisko „granicy ludzkich możliwości”, o której wspomina prof. Denny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Usain Bolt to fenomen, ale on sam twierdzi że geniuszem nie jest, tylko po prostu bardzo dobrym sportowcem :). Ja myślę że jak się nie zachłyśnie tymi swoimi wynikami to te 19 sek. może paść w następnych latach na 200 m. ;). A na setkę to już w Pekinie powinien mieć lepszy wynik. Za wcześnie zaczął się cieszyć i dlatego tylko 9.69.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.