Facebook Google+ Twitter

Jak szybko jesteś w stanie wyjść rano z domu?

Wyobraź sobie, że trzy godziny zajmuje ci poranne przygotowanie się do wyjścia z domu. Tyle czasu muszą poświęcić chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów, by móc żyć jak inni.

„Zarówno ból jak i poranne sztywnienie stawów sprawia, że osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów poświęcają do 30 min do 3 godzin jedynie na to, by rozpocząć swój dzień. Wyobraź sobie, że jesteś na ich miejscu” - te słowa towarzyszą krótkiej reklamie społecznej zrealizowanej przez Mundipharma International Limited, uświadamiającej problemy z jakimi borykają się osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów.

12 października to Światowy Dzień Reumatyzmu. To dzień poświęcony m.in. chorym
na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, gościec przewlekle postępujący, łac. polyarthritis reumatoidea, ang. rheumatoid arthritis, RA). Obchody mają uświadamiać reszcie społeczeństwa z jakimi problemami muszą każdego dnia radzić sobie chorzy.

Reumatoidalne zapalenie stawów należy do tzw. chorób reumatycznych o charakterze autoimmunologicznych. Przyczyna chorób tkanki łącznej, w tym RZS, nie jest znana. Wiadomo natomiast, że dotyka 1 proc. społeczeństwa - wbrew pozorom nie są to osoby starsze. Choroba dotyka głównie 30-40 latków, choć jest notowana także wśród młodszych. 75 proc. chorych stanowią kobiety.

Choroba polega na stanie zapalnym błony maziowej stawów. Organizm wytwarza przeciwciała przeciw własnym komórkom i tkankom. Błona ulega pogrubieniu, przez co powoduje ograniczenie ruchomości stawów, a w konsekwencji dochodzi do zaniku mięśni.

Widoczne objawy choroby to głównie obrzęki, sztywnienia stawów (w szczególności poranne sztywnienie trwające do2-3 godzin) oraz deformacje. Chory odczuwa dyskomfort i ból, które utrudniają normalne funkcjonowanie. RZS jest chorobą nieuleczalną. Celem leczenia jest więc próba opanowania dolegliwości choroby, spowolnienie jej przebiegu, zahamowanie postępu zniekształceń i zniszczenia stawów, poprawa sprawności ruchowej oraz poprawa jakości życia.

Życie codzienne z chorobą można zobaczyć w spotach społecznychReumatykami byli: Leonardo da Vinci, król Zygmunt August, Aleksander Fredro, Katherine Hepburn oraz malarz Auguste Renoir, w którego późnych dziełach można dopatrzeć się problemów z ograniczoną sprawnością manualną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.