Facebook Google+ Twitter

Jak tanio telefonować spoza granic Polski

Nadeszły upragnione wakacje, a wraz z nimi wyjazdy - często zagraniczne. Standardowym problemem jest łączność z rodziną i znajomymi w kraju. Niestety zapowiadana obniżka cen roamingu nie nadejdzie zbyt szybko...

DJ Adamus wysyła sms-a z Dolomitów. / Fot. AkpaPowodem są biurokratyczne procedury, a ponadto dotyczyć ona będzie tylko obszaru Unii Europejskiej. Dlatego, planując wyjazd za granicę na okres, powiedzmy, dwóch tygodni - warto skorzystać z dobrodziejstw internetu i własnego intelektu.Za pomocą strony o adresie: http://www.prepaidgsm.net/en/operators.html możemy odszukać interesujący nas kraj i sprawdzić z jakich kart typu prepaid można tam skorzystać. Kupienie w kraju docelowym karty lokalnego operatora to bardzo dobry i tani pomysł. Jako przykład, niech posłuży moja ostatnia wyprawa do Iraku - minuta połączenia do Polski poprzez polskiego operatora w roamingu - kosztowała prawie 8 zł. Rozbój w biały dzień na prostej drodze. Ta sama minuta wykonana z irackiej karty - 30 centów amerykańskich, a więc poniżej złotówki. Ceny podałem dla połączenia komórka - komórka. Warto uważnie przestudiować strone internetową interesującego nas operatora pod kątem stawek za połączenia zagraniczne i ewentualnych promocji itp.Wyszukujemy więc pożądany kraj i sprawdzamy ile kosztuje starter, jakie są dostępne oraz analizujemy stawki połączeń do Polski. Sprawdzić też należy, czy w cenie jaką płacimy za starter, jest kwota na usługi. Zdarza się bowiem że np. cała cena startera jest do odebrania w postaci połączeń, lub tylko jej część. W pierwszym przypadku kartę opłaci się kupić, nawet jeśli mamy zamiar dzwonić mało. Może się również zdarzyć kraj, w którym stawki będą niekorzystne, lub minimalnie lepsze od roamingowych. Wówczas kupno startera nie ma po prostu sensu ekonomicznego. Niektórzy zagraniczni operatorzy wymagają przy zakupie okazania np. paszportu, ale nie jest to reguła (lokalne przepisy prawne). W wielu krajach karty startowe kupujemy podobnie jak w Polsce - w kiosku, na stacji benzynowej, itp. bez żadnego sprawdzania tożsamości.Co trzeba jeszcze wiedzieć? Otóż pamiętać należy o usunięciu tzw. simlocka z telefonu. To zabezpieczenie przed używaniem kart innego operatora. Jeżeli telefon kupiliśmy w promocji operatorskiej - simlock jest niemal na pewno. Jeśli telefon mamy dłużej niż obowiązywała nas umowa - operator ma obowiązek, na żądanie użytkownika, usunąć simlocka bezpłatnie. Jeśli jednak umowa obowiązuje nadal - musimy go usunąć we własnym zakresie (w zalezności od typu telefonu - ok 20-40 zł). Kwestia utraty gwarancji po takim zabiegu jest mocno dyskusyjna i warto sprawdzić u swojego operatora, jak wygląda konkretna sytuacja. Niezłym pomysłem jest kupienie najtańszego telefonu komórkowego w dużym sklepie z elektroniką - one simlocka nie mają, lub wylicytowanie prostego aparatu w serwisie aukcyjnym. Powyższa operacja jest opłacalna jeśli mamy zamiar spędzić poza krajem czas dłuższy niż powiedzmy tydzień i zamierzamy sporo dzwonić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

samaks - nie mogę gdyż nigdy tam nie byłem - zaś w tekscie napisałem z jakiej strony skorzystac aby sie dowiedzieć..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Siemka

Jadę niedługo do Holandii czy możesz mi powiedzieć jak najtaniej stamtąd dzwonić do kraju na telefon Orange??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ ja Cię rozumiem doskonale. W umowie nie ma słowa o ZAKAZIE bądź SANKCJACH za zdjęcie simlocka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Techniczne sprawy sa istotne bo zawiązane z gwarancją. Natomiast co do umowy - jest w niej jedynie informacja że telefon posiada simlocka na daną sieć. Nie ma słowa o karze za jego zdjęcie, lub zakazu jego zdjęcia. Umowa dotyczy zakupu usług, telefon jest jedynie dodatkiem i jest Twoja własnością. Możesz zdjąć simlocka bez obaw prawnych, poza obawami o gwarancję na aparat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

macieklew - to nie jest prosta sprawa. Kupujesz od operatora usługę i to jej dotyczy umowa. W ramach umowy, dostajesz aparat telefoniczny w promocyjnej cenie (pomijam tutaj fakt że operator ma telefony w cenach dużo wyższych niż producent w detalu). Umowa dotyczy jednak usług telekomunikacyjnych, telefon jest dodatkiem za który płacisz część ceny. Telefon jest Twoja własnością od razu i możesz go nawet wyrzucić i kupić na wolnym rynku drugi. Operatora to wogóle nie interesuje. Simlock zakładany jest dlatego abyś korzystać mógł jedynie z usług swojego operatora. Jednak w ten sposób aparat staje się niepełnowartościowy, a jest już naszą własnością. W umowie z operatorem nie ma słowa o tym że w jakikolwiek sposób spłacamy aparat - płacimy jedynie za usługi. To czy część tych pieniędzy operator przeznacza na dopłaty do aparatów to już nie nasz problem. Telefon jest nasz i możemu mu ściągnąć simlocka. Takie jest moje zdanie w oparciu o fakty i treść umowy. Natomiast kwestia tego czy zdjąć simlocka czy nie - to już prywatna sprawa każdego użytkownika. Ja ściągam simlocka bez skrępowania. Powtarzam po raz kolejny - umowa dotyczy usług a nie telefonu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze wiedzieć

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak napisałem - jest to kwestia dyskusyjna i dość ciekawa. Usunąć go teoretycznie nie wolno, bo telefon jest subwencjonowany częściowo przez operatora w ramach umowy. Ale z drugiej strony - płacimy za ten telefon i jest on naszą własnością. Umowa dotyczy głównie usług telekomunikacyjnych, telefon jest zaś profitem, dodatkiem. Moim zdaniem do usunięcia simlocka mamy wszelkie prawo. Usunąć go jednak trzeba w sposób nieingerujący w oprogramowanie telefonu - czyli np. za pomocą kodu serwisowego - co zresztą jest w nowoczesnych telefonach normą. W przypadku ingerencji nieautoryzowanej w oprogramowanie telefonu - można stracić gwarancję. Ze względu na powyższe napisałem że czasem warto rozważyć zakup najtańszego telefonu za około 100 zł i użyć go do takich wyjazdowych celów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.06.2007 20:01

Fajna informacja...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo się przyda podczas wakacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.