Facebook Google+ Twitter

Jak to było? Droga Bronisława Komorowskiego do prezydentury

Jaka była droga obecnego prezydenta do objęcia najwyższego urzędu w państwie? Łatwa czy raczej pełna zaskakujących wydarzeń? Przypatrzmy się temu nieco bliżej...

Jeszcze kilka miesięcy temu nic nie wskazywało na to, że Bronisław Komorowski stanie do walki o fotel prezydencki, bo kandydat był wtedy oczywisty. Sytuacja zmieniła się w styczniu, kiedy to premier Donald Tusk, ogłosił, że nie będzie startował w wyborach prezydenckich. Tusk doszedł do wniosku, że o wiele więcej zdziała jako premier. Przed posłami PO stanęło bardzo trudne zadanie - wytypowanie kandydata, który będzie miał największe szanse na wygranie wyborów. Do walki stanęli Radosław Sikorski i Bronisław Komorowski. Marszałek "zmiażdżył" wtedy swojego rywala, otrzymując 68,5 % głosów i został kandydatem Platformy.

Nieco później wydarzyło się coś, co wstrząsnęło całą Polską, a także obliczem kampanii - tragedia w Smoleńsku. W katastrofie zginął prawdopodobnie główny rywal Komorowskiego - prezydent Lech Kaczyński, a Komorowski jako marszałek Sejmu, musiał przejąć jego obowiązki.

Choć kampania trwała krótko, okazała się nietypowa. Jej cieniem stał się nie tylko Smoleńsk, ale i powódź, z którą musiał zmierzyć się nasz kraj. Komorowski z Tuskiem "zwiedzili" pół Polski, żeby na zalanych terenach spotkać się z powodzianami. Dzięki temu Komorowski bardzo zapunktował u swoich wyborców.

Kampania nabrała nieco większego tempa, gdy Jarosław Kaczyński ogłosił swój udział w wyborach. Mimo tego, obaj kandydaci - Komorowski i Kaczyński - nie spotkali się sam na sam, a przed pierwszą turą wypuszczali tylko kolejne spoty wyborcze. Dopiero przed drugą turą zorganizowano dwie debaty, w których doszło do bezpośredniego starcia kandydatów. Ostatecznie 4 lipca Komorowski został wybrany na prezydenta RP. Do końca jednak kandydaci szli łeb w łeb i ostatecznie przewaga kandydata PO wyniosła 6 punktów procentowych.

źródło: Superstacja

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

O, widzę poprawiono:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie chcę się czepiać, ale takie literówki w tytułach są naprawdę rażące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.