Facebook Google+ Twitter

Jak to jest być kobietą w Polsce?

W Konstytucji RP czytamy „Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym”. Tyle w teorii. Praktyka przedstawia się nieco inaczej. Kobiety nadal mają mniejsze szanse

 / Fot. kongreskobiet.plKongres Kobiet Polskich odbędzie się pod hasłem: "Kobiety dla Polski. Polska dla Kobiet. 20 lat transformacji 1989-2009". W dniach 20-21 czerwca w Pałacu Kultury i Nauki spotka się około 3 tys. kobiet z całego kraju, aby podsumować rolę, jaką odegrały one w procesie transformacji ustrojowej i zastanowić się nad postulatami na przyszłość.

- Idea kongresu narodziła się parę miesięcy temu. Kilka pań postanowiło zorganizować konferencję, na której podsumują 20 lat dokonań kobiet w Polsce. Stwierdziłyśmy, że czerwiec, uważany za miesiąc przemian jest doskonałym terminem do jej realizacji. Idea konferencji przyjęła się w środowisku kobiet. Obecnie rada programowa liczy około 100 pań, są w niej również znakomite osobistości ze świata polityki, biznesu, kultury i sztuki- mówi Ewa Michalska, rzeczniczka prasowa Kongresu Kobiet.

Podczas kongresu kobiety będą miały okazję podzielić się swoimi przeżyciami i obserwacjami z
czasów potransformacyjnych, kiedy musiały przestawić się na model gospodarki rynkowej. Nauczyły się funkcjonować w nowych okolicznościach, aby zapewnić godne warunki życia sobie i swoim rodzinom. Będzie to przedstawienie obrazu rozwoju Polski z punktu widzenia Polek.
-Kongres ma pokazać, czego kobiety dokonały w ciągu tych 20 lat, tylko dzięki temu, że były aktywne. Wiele z nas osiągnęło sukces w biznesie, polityce czy nauce. Chcemy pokazać, jak godzimy życie zawodowe z rodzinnym- tłumaczy Ewa Michalska.

Czerwcowa konferencja to nie tylko rozpamiętywanie przeszłości. Uczestniczki kongresu zastanowią się również nad współczesną rolą kobiety w różnych dziedzinach życia oraz nad problemami, z jakimi stykają się w życiu społecznym. Organizatorki mają nadzieję na większą integrację środowisk kobiecych z różnych regionów i grup społecznych, o odmiennych poglądach i ideologii. Rezultatem konferencji ma być lista postulatów kobiet, która zostanie przedstawiona władzom i opinii publicznej. - Nie chcemy nakłaniać kobiet do działania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

dziś po I dniu Kongresu. mężczyźni mogą tylko pozazdrościć takiego spotkania, klimatu i skali wydarzenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.05.2009 22:57

"Nie ma w Polsce ustalonych parytetów, które gwarantowałyby kobietom połowę miejsc w parlamencie." - to sie nazywa wolnosc, demokracja i... rownouprawnienie. Smiac mi sie chce.

A juz najbardziej smiac mi sie chce jak slysze te wszystkie jeki. Kobiety, mezczyzni, katolicy, ateisci, single, rodziny wielodzietne, piekni, brzydcy itd. - wszyscy sie czuja dyskryminowani...

Zapominamy chyba o jednej rzeczy - wszyscy sa rowni, ale nie tacy sami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.