Facebook Google+ Twitter

Jak to jest być posłem?

Zbąszyńska młodzież już po raz drugi zasiadła w ławach poselskich. Tym razem byli to absolwenci ZS nr 1, Marcin Szczechowicz i Mateusz Rucioch. Młodzi, 1 czerwca 2013 r. uczestniczyli w posiedzeniu XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

 / Fot. Archiwum szkołyWszystko zaczęło się od zorganizowanej debaty dotyczącej energii, którą uczniowie prowadzili z udziałem Posła Platformy Obywatelskiej - Jakuba Rutnickiego, Burmistrza Zbąszynia - Tomasza Kurasińskiego, Dyrektora Szkoły - Bogusława Pietrusiewicza oraz przedstawiciela uczniów Tomasza Borkowskiego. Biorąc udział w projekcie Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Czytaj więcej: Skąd czerpać energię? Debata zbąszyńskich licealistów

 / Fot. Archiwum szkołyMateriały i wnioski ze szkolnej debaty zostały przesłane na platformę edukacyjną do oceny. Mateusz i Marcin tegoroczni maturzyści ZS nr 1 zdobyli 35 punktów, uzyskując mandaty poselskie. W ostatnim dniu maja, wyjechali do Warszawy i tam uczestniczyli w seminariach dotyczących między innym "Działania w lokalnej społeczności" czy "Rozwiązywaniu konfliktów".

Rankiem 1 czerwca udali się do gmachu sejmu RP, który zwiedzili,oraz spotkali się z kołami i klubami poselskimi. Po otwarciu obrad sejmu przez Marszałek Sejmu RP - panią Ewę Kopacz oraz przemówieniu miedzy innymi Pani Minister Edukacji Narodowej, młodzież zebrała się, aby dyskutować na temat lokalnego ekorozwoju.

Mateusz Rucioch / Fot. Archiwum szkołyNiewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak ważnym w dzisiejszym świecie jest temat ekologii i ekorozwoju. Dlatego podczas obrad mieliśmy czas na wysłuchanie wypowiedzi młodych posłów i posłanek, którzy imponowali wiedzą i szerokimi kompetencjami, czym wzbudzali podziw wśród zgromadzonych mówi będący pod wielkim wrażeniem Mateusz.

Samo głosowanie projektu uchwały oraz poprawek, było zaskakujące i zdarzało się, że to kilka głosów decydowało o przyjęciu bądź odrzuceniu. Po kilku godzinach obrad i przyjęciu projektu uchwały, pełni nowych wrażeń i doświadczeń Mateusz i Marcin wraz z innymi młodymi posłami z Wielkopolski powrócili do swoich domów.

Projekt Kancelarii Sejmu RP realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Trzeba młodych do sejmu, to może mam się polepszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z naciskiem - na więcej :)
Chociaż co tam, ktoś w przyszłości politykować też musi. Gaże pewnie za lat x też wzrosną, to i jakoś łatwiej żyć się posłom będzie i wiązać koniec z końcem. Może wreszcie do 1- go im wystarczy, bo drożyzna, że hej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla młodych to wielkie przeżycie.
Po takim doświadczeniu, może nabrali ochoty na więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dorotko, nic nie umknie Twojej uwadze:) +5!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze jest ujawniać takie inicjatywy. Tak od kuchni :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.