Facebook Google+ Twitter

Jak to jest, kiedy mężczyzna zastępuje dziecku ojca i matkę

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-03 13:58

Czasami złoszczą się, że muszą gotować obiady, robić zakupy, prasować, biegać po dywanie z chusteczką do nosa w pogoni za zakatarzonym dzieckiem. Nie planowali takiego życia.

Dzieci najlepiej wychowywać we dwoje. Samotni ojcowie radzą sobie jednak z codziennymi problemami równie dobrze jak matki. - Jest jedna rzecz, która mnie chwyta za serce - opowiada Artur Marciniszyn (36 lat), ojciec Oskara (13 lat) i Oli (10 lat). - Jak jestem z córką w sklepie i robimy zakupy, rozglądam się wokoło. Tu matka i córka, tam ojciec, matka i córka, potem znowu matka i córka. Kupują, wybierają, śmieją się, wygłupiają się całymi rodzinami. Wtedy odwracam się i idę w drugą stronę, żeby tylko nie myśleć. Artur przez wiele miesięcy przygotowywał się do roli samotnego rodzica. - Kiedy wracam do tego myślami, to aż mi słowa uciekają - zaczyna swoją opowieść.

Trudna przeszłość

Żona piła. Namawiał ją na terapię, próbował ratować związek, rodzinę, ale było coraz gorzej. Z dnia na dzień tracił nadzieję na poprawę sytuacji. W końcu się rozeszli. Po roku od rozstania zabrał dzieci do siebie. - Nie było się nad czym zastanawiać - mówi Artur. - To się nie stało z dnia na dzień. Mnie przybywało obowiązków, a żona angażowała się coraz mniej. Męczarnie trwały kilka miesięcy, ale w pewnym momencie przestałem analizować. Wiedziałem, że nie mam wyjścia, i zająłem się dziećmi.

Jacek Olszewski (34 lata) trzyma na rękach siedmiomiesięczną Lilkę. Jest zachwycony swoim małym skarbem, ale nie może dzielić tego uczucia z żoną, Agatą Mróz. Przegrała z chorobą i zostawiła ich samych. - Czas z małą to jedyne, co zostało mi po Agacie. Rodzice mają w domu medale, które zdobyła, grając w siatkówkę. Ja mam Lilkę, bo to jest najważniejszy z medali. To jest zwycięstwo, które osiągnęła w życiu.

Jacek idzie z Lilką na spacer. Pcha wózek po osiedlowych chodnikach. Wścieka się, że brakuje placu zabaw, że nie ma podjazdów, że administracja nie dba o takich jak on. Dostrzega to, co rzadko widzą jego koledzy. Oni idą do pracy, gdy żona zostaje w domu z dziećmi. Jacek widzi świat inaczej.

Adam Kwiatkowski (41 lat) wylicza imiona swoich dzieci: Mateusz (16 lat), Łukasz (13 lat), Małgorzata (11 lat),Maria (8 lat). Jego żona najpierw porzuciła dwoje dzieci: niepełnosprawną Małgosię i Łukasza. Potem zostawiła kolejne. Nie interesuje się nimi, nie pyta, co się z nimi dzieje. Nie przyjmuje listów ani zaproszeń. - W zeszłym roku córka chciała, żeby przyjechała do niej na komunię. Nie przyjechała - opowiada Adam.

Rozmowa o żonie jest bardzo trudna i przykra. Ona szukała atrakcji w internecie. Wynajdywała tam panów żądnych przygód. Coraz bardziej angażowała się w swój świat. Nie była to tylko wirtualna rozrywka. Dzieci jej przeszkadzały. Adam postanowił o nie walczyć.

Kiedy już wiedział, że nie da się uratować małżeństwa, poszedł po poradę do stowarzyszenia Ojcowie.pl. Posłuchał wykładu na temat kobiet, które w rozgrywkach o dzieci i alimenty nie zawahają się sięgnąć po straszliwą broń. Zapytano go, czy już został oskarżony o stosowanie przemocy. Powiedział, że nie. Zapytano, czy ma sprawę o molestowanie dzieci. Zaprzeczył. Nie spodobało mu się to, co usłyszał.

Dwa miesiące później Adam stracił pracę. Został sam z dwójką dzieci w wynajętym mieszkaniu. Wtedy padło pierwsze oskarżenie o przemoc. Potem posypały się kolejne. - Gdyby nie pomoc stowarzyszenia, zupełnie nie wiedziałbym, jak przez to przejść - zapewnia Adam.

Cały artykuł czytaj na stronach polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.