Facebook Google+ Twitter

Jak to szwagier ze szwagrem

Dwóch sprawców – dwóch szwagrów. Przetwarzali alkohol w sposób prymitywny, oczyszczając płyn do szyb samochodowych i rozlewając do używanych, niedomytych butelek.

 / Fot. Fot. Archiwum Straży GranicznejPolak potrafi. Okazuje się, że spirytus można zrobić niemal ze wszystkiego. Ostatnie dni przyniosły kolejne „rewelacje”.

W małej, przygranicznej miejscowości w powiecie krośnieńskim, funkcjonariusze Straży Granicznej (Karpacki Oddział, placówka w Barwinku) rozbili grupę zajmującą się produkcją i dystrybucją nielegalnego alkoholu. / Fot. Fot. Archiwum Straży Granicznej

Dwóch sprawców – dwóch szwagrów. Nie wysilali się, alkohol był przetwarzany prymitywnie: oczyszczali płyn do szyb samochodowych i rozlewali do używanych, niedomytych butelek. Następnie jako gatunkowy spirytus sprzedawali wśród znajomych i rozprowadzali przez pośredników po nieco niższych cenach niż obowiązujące w sklepach monopolowych. Straż Graniczna zatrzymała ponad dwa tysiące litrów tak „oczyszczonego” spirytusu.

Straż Graniczna zlokalizowała ogromny skład alkoholu przygotowanego do nielegalnego rozprowadzania. W domach obu szwagrów znaleziono butelki z podrobionymi etykietami znanych firm monopolowych, setki butelek przygotowanych do wywozu, a także około sześć tysięcy sztuk papierosów z przemytu.

 / Fot. Fot. Archiwum Straży GranicznejMjr Marek Jarosiński – rzecznik komendanta Karpackiego Oddziału SG przestrzega: - Nie kupujmy alkoholu z nieznanych źródeł, bo najczęściej taki produkt pochodzi z nielegalnych wytwórni i rozlewni, w których przerób alkoholu odbywa się w skandalicznych warunkach sanitarnych. Jest to alkohol skażony, poddany jedynie prymitywnemu oczyszczaniu w warunkach domowych.

Rzecznik dodaje: - Zatrzymaliśmy kiedyś fałszerza alkoholi, który używał do wytrącania spirytusu płynu do mycia szyb i preparatu chemicznego służącego do udrażniania rur kanalizacyjnych. Do barwienia alkoholu na kolor koniaku służyły pasty do butów lub farby bejcowe. Strach pomyśleć jakie reakcje zachodzą w organizmie człowieka, który wypije taki „koniak”.

Przestępcy dorobili się na tym procederze niezłych pieniędzy. Są legalnie zatrudnieni w zakładach pracy, ale pracują tam tylko dla zachowania pozorów. Wystawne domy wybudowali prawdopodobnie z nielegalnego handlu alkoholem. Kary finansowe ustali oczywiście sąd, ale ich majątek będzie niewątpliwie brany pod uwagę. Zdaniem Straży Granicznej sprawa jest rozwojowa i przewidywane są kolejne zatrzymania. Dalsze działania prowadzi policja. / Fot. Fot. Archiwum Straży Granicznej

A teraz… ku pokrzepieniu serc – z zupełnie innej beczki. Okazuje się, że właśnie w naszym kraju, w Rejowcu, jest firma (oczywiście szanowana i absolutnie legalna), która wykonuje najlepsze beczki w Europie przeznaczone specjalnie do leżakowania wina i whisky. Wytwórca tych beczek cieszy się znakomitą opinią wśród fachowców tej branży.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.05.2010 20:56

W czasach " dobrobytu" gdy alkohol przemycany za wschodniej granicy był oryginalny i tani, ludzie zachwycali się nim. Niestety, podobnych do tych jak z artykułu kombinatorów, nie zabrakło i alkohole przemycane zyskały nazwę "paliwa rakietowego" O tym, jak po takim paliwie poszkodowani powetowali sobie poniesione szkody. Nie jeden kryminał by napisało się:)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż za czasów gdy piłem nie takie wynalazki się piło. Pamiętam na przykład jodynę odbarwianą witaminą C. Jaja były w momencie gdy zostało trochę w butelce a do rana witamina się utleniała i wracał kolor jodyny.
Ci kolesie prędzej czy później trafili by w ręce wyrolowanych i kara byłaby bardziej dotkliwa niż policja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taki KPN można było wypić bo to w czasach głębokiego kryzysu, każdy "produkował" dla siebie. Ale coś takiego o czym czytamy w tym materiale... Brrr... Aż strach pomyśleć czego ludzie nie zrobią aby zarobić. Przecież pijąc z takich "wytwórni" nie jeden się zatruł.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.05.2010 20:26

Pamiętam czasy, jak na pędzone trunki w niektórych regionach kraju mówiono KPN Czyli Koniak Pędzony Nocą:) Ale nie ma, to jak rodem z Podlasia "duch puszczy":)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polak potrafi!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.