Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

379 miejsce

Jak tytułować Władysława Bartoszewskiego?

Z wielką pompą, pod koniec września, kanclerz Niemiec Angela Merkel odebrała tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Jak czytamy w uchwale senatu, opinię w tej sprawie wydał m.in. "prof. Władysław Bartoszewski, sekretarz stanu w gabinecie premiera RP"

Uchwała Senatu Politechniki Wrocławskiej. / Fot. skan dokumentuNie byłoby w tym fakcie nic niezwykłego, gdyby nie pewna nieścisłość. Zwrócił na nią uwagę Mirosław Kraszewski, radiolog na stałe mieszkający w Niemczech. Pod jednym z tekstów usilnie domagał się usunięcia tytułu profesora sprzed nazwiska ministra Bartoszewskiego. - On sam przyznał przecież w "Dzienniku", że profesorem nie jest - pisze Kraszewski, w jednym z komentarzy. - Również niemiecki rząd wykreślił mu fałszywy tytuł "prof." z oficjalnej strony internetowej - argumentuje.

Postanowiliśmy to sprawdzić. I rzeczywiście, Władysław Bartoszewski nigdy nie otrzymał tytułu profesora od prezydenta RP. - Minister Bartoszewski nie posługuje się żadnym tytułem naukowym na własnych pismach, urzędowych czy prywatnych - zapewnia nas Marcin Barcz, z kancelarii prezesa Rady Ministrów. Dlaczego zatem w uchwale Senatu Politechniki Wrocławskiej nazwany jest profesorem? - Jako wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a następnie trzech uniwersytetów bawarskich, kształcił wielu studentów i wypromował licznych magistrów. Stąd też pozostał zwyczaj tytułowania go profesorem - sugeruje Barcz i przesyła nam biogram ministra. W dokumencie tym czytamy, że Bartoszewski "ma tytuł profesorski, nadany przez rząd Bawarii, gdzie w latach 80. wykładał najnowszą historię Polski."

Skan artykułu w Dzienniku, na który powołuje się Mirosław Kraszewski. / Fot. scanPodobną informację znajdujemy na stronach KUL: "W lipcu 1982 r. wszedł w skład redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Kolejne lata to szereg wyjazdów do RFN, gdzie wykładał na uniwersytetach w Monachium i Eichstätt. Od rządu Bawarii otrzymał wówczas tytuł naukowy profesora." W tym samym tekście czytamy również, że po odzyskaniu wolności Bartoszewski "kontynuował studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, podjęte jeszcze w październiku 1941 r. na tajnym wydziale humanistycznym UW. Na ręce prof. Juliana Krzyżanowskiego złożył pracę magisterską, ale decyzją rektora został skreślony z listy studentów." Autorem tego opracowania jest Liliana Kycia z działu Informacji i Promocji KUL, która (jak sama twierdzi) bazowała na publikacji okolicznościowej, wydanej przez uniwersytet, z okazji nadania Bartoszewskiemu tytułu doktora honorowego tej uczelni w 2007 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Niesprawdzone domniemanie pana redaktora Sierpinskiego, bazujace na nieopublikowanym dokumencie Barcza, biogramie, jakoby pan Wladyslaw Bartoszewski "ma tytuł profesorski, nadany przez rząd Bawarii, gdzie w latach 80. wykładał najnowszą historię Polski." ma duza slabosc. Pan Sierpinski nie spytal u zrodla, w Bawarii, tylko u totumfackiego pana Bartoszewskiego, pana Barcza. Inni blogerzy sa bardziej dociekliwi:

"Bartoszewski - w kwestii formalnej

Zamieszczam to dla porządku, w związku z wymianą korespondencji z blogerem M. Kraszewskim, który mnie ostatecznie wybanował.
Wbrew pozorom jednak lemingi, których - zdaniem wielu - jestem przedstawicielem, nie mają w sobie fanatyzmu a jedynie w sposób racjonalny dążą do prawdy starając się interpretować wątpliwości na korzyść a nie na niekorzyść osób posądzanych o nieprawość.
Utrzymywał zatem bloger Kraszewski, iż aby otrzymać stanowisko Gastprofessora na bawarskiej uczelni od kandydata wymagany jest doktorat. Pan Kraszewski twierdził, że wobec tego Władysław Bartoszewski nie mógł na zasadzie rutynowej otrzymać takiej posady na uniwersytach monachijskim i augsburskim. Pan Kraszewski twierdzi, że zachodzi podejrzenie, iż W. Bartoszewski wprowadził w/w uczelnie w błąd podając, iż tytuł doktorski posiada, podczas gdy formalnego wyższego wykształcenia w ogóle nie posiada.
Sprawdziłem to pisząc emaila do Sekretariatu Wydziału Historii i Sztuk Pięknych Uniwersytetu Monachijskiego. Ku mojemu zdziwieniu - okazało się, że pan Kraszewski miał rację i istotnie, formalny warunek posiadania doktoratu od osoby obejmującej stanowisko Gastprofessora na tej uczelni obowiązuje.
Z przykrością stwierdzam zatem, że niemiecka kariera W. Bartoszewskiego istotnie wydaje się niejasna i może stanowić przedmiot szeroko rozumianego zainteresowania dziennikarskiego. Nie przesądzając jak to się stało, iż W. Bartoszewski bawarskim Gastprofessorem bez doktoratu został - sprawa ta pozostawiona bez sensownego wyjaśnienia rzuca na jego postać nieprzyjemny cień i może stanowić punkt wyjścia różnych insynuacji, którym w w zaistaniałej sytuacji trudno się dziwić.
Przyznaję równoczeście, że w tej konkretnej sprawie rację w sporze miał bloger Kraszewski, który od początku utrzymywał, że w/w wymóg istnieje, podczas gdy zarówno ja jak i wielu innych w to powątpiewało.
Poniżej moja korespondencja z Uniwersytetem Monachijskim:
------------------------
Dear Sir,

I hereby confirm that such a requirement does indeed exist.

With kind regards,

Marie-Janine Calic


Dekanat der Fakultät für
Geschichts- und Kunstwissenschaften
Ludwig-Maximilians-Universität München
Geschwister-Scholl-Platz 1
80539 München

Dekanin: Prof. Dr. Marie-Janine Calic
Prodekan: Prof. Dr. Eckhart Hellmuth
Dekanat: Brigitte Kreutzer
Tel. +49-(0)89-2180-2997
Fax: +49-(0)89-2180-6258
E-mail: dekanat09@lmu.de


-----Ursprüngliche Nachricht-----
Von: (mój adres e-mail))
Gesendet: Dienstag, 16. August 2011 18:21
An: dekanat09@LMU.de
Betreff: Formal question

Dear Sir / Madam

I had an interesting discussion recently where I was told a formal PhD
requirement exists for each and every visiting professor on Your university.
Would you be so kind to confirm / deny the above statement? Do you offer
visiting professor (Gastprofessor) positions to individuals possessing
no formal PhD title but recognized else way as renown specialist or
experts in particular area of history or arts?

Thanks ahead for your prompt answer!

Best regards,"

Komentarz został ukrytyrozwiń
prezio
  • prezio
  • 17.02.2011 16:17

Nie ma szans na pracę w szkole, bo tam trzeba uczyć, a nie pluć do mikrofonu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomasz Sierpinski

Niech pan zaproponuje swój tekst do wp.pl. Tekst bardzo dobry, choć jak wspomniałem nie wyjaśnia tajemniczej sprawy i okolicznosci nominacji profesorskiej pana Władysława Bartoszewskiego przez rząd Bawarski. Dokładnie kiedy, gdzie i numer aktu. Czy spytał pan o to pana Bartoszewskiego i rząd Bawarski?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mirosławie,

Niestety nie mogę się zgodzić na formę "przedruku", która sugerowała, że dziennikarz wiadomosci.wp.pl po zapoznaniu się z moim tekstem, sam zbadał cała sprawę, ponieważ tekst w 99% był skopiowany, w dodatku nie w całości i z błędami rzeczowymi - co mogło by mnie narażać na odpowiedzialność cywilną.

Po interwencji redakcji i lekturze moich uwagach, dotyczących tej publikacji, Małgorzata Jaworska (z wp.pl) zdecydowała się usunąć materiał z serwisu wp.pl.

Osobiście nie spodziewałem się, że tak duży serwis jak wp.pl idzie na taką łatwiznę, jak kopiowanie i skracanie cudzych tekstów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomasz Sierpinski

Uwazam ze Panska publikacja jest warta dalszego opublikowania. Nie jest to kradziez z powodu innej kwalifikacji prawnej czynu(ciekawa dyskusja na ten temat wywiazala sie kiedys na salonie24) tylko wykroczenie przeciwko prawom autorskim. Czasem warto odpuścić.

Ciesze się ponownie z faktu, ze nie znalazły się żadne racjonalne przesłanki przemawiające za tym, ażeby nazywać pana Władysława Bartoszewskiego Profesorem. Jak daleko posuwają się niektórzy do demagogii i nadużywania fałszywego autorytetu w celach komercyjnych na szkodę Polski i Polaków, przede wszystkiem polskich nauczycieli akademickich i studentow można ujrzeć również tutaj: http://www.pnfn.pl/pl/445.php

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Panie Mirosławie za informację o kradzieży mojego tekstu :( Zawiadomiłem już o tej sprawie redakcję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomasz Sierpinski

Panska publikacja znalazła sie w wp.pl.
gratuluje i dziękuję za podjecie tematu.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Problem-z-tytulem-Wladyslawa-Bartoszewskiego,wid,10588077,wiadomosc.html?ticaid=17005

Komentarz został ukrytyrozwiń

milamilo,
dziękuje za komentarz.Pan Bartoszewski nie ma tytulu magistra wiec nie ma szans na stanowisko nauczyciela w szkołach gimnazjalnych. Mumio jest świetny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartek Derski,
nie wkleilem mojego zdjecia wiec wedlug jakiegos regulaminu nie moge juz wiecej publikowac. Wkleje zdjecie i moze sie jeszcze pojawie. Nie jestem stworziony do pisania. Pisze bo muszę. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

polecam na ten temat
http://pl.youtube.com/watch?v=wkIQJopvVDA

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.