Facebook Google+ Twitter

Jak uchronić się przed zawałem?

Najbardziej podatni na zawał mięśnia sercowego są mężczyźni po 40. roku życia (wiek krytyczny 32-50 lat) oraz kobiety po 50. roku życia (wiek krytyczny 45-70 lat). Jak go rozpoznać i jak się przed nim chronić?

Do zawału mięśnia sercowego najczęściej dochodzi na tle miażdżycy tętnic wieńcowych. Jeżeli masz nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, marskość wątroby, wysoki poziom cholesterolu, wysoki poziom kwasu moczowego, palisz papierosy (tytoń), jesteś otyły, unikasz aktywności fizycznej, masz predyspozycje rodzinne i genetyczne (zawał w najbliższej rodzinie), to musisz się liczyć z tym, że i ciebie zawał mięśnia sercowego nie ominie.

I wcale nie musisz spełniać tych warunków sumarycznie, wystarczy jedna z tych przyczyn abyś mógł mieć zawał. Możesz mieć nawet dobre wszystkie wyniki (poziom cholesterolu, ciśnienie itp.). Najgorsze jest to, że objawy i postacie zawału nie są tak jednoznaczne jak w opisach medycznych: "bardzo silny ból w klatce piersiowej trwający ponad 20 min, nieustępujący po odpoczynku i po nitroglicerynie, piekący, dławiący, rozpierający, promieniujący do żuchwy, lewej kończyny górnej".

Postacie zawału są bardzo różne, np. bezbólowa, obrzękowa (obrzęk płuc), brzuszna, powodująca dezorientację i zaburzenia świadomości. W każdym wypadku widocznymi objawami zawału są: bladość, nadmierne pocenie się, spadek (albo wzrost) ciśnienia tętniczego, wzrost tętna lub jego zaburzenia, zaburzenia wzroku, dezorientacja.

Jak więc rozpoznać, że ktoś jest w stanie zawału mięśnia sercowego? Obawiam się, że dla laika będzie to trudne i konieczna będzie wizyta u lekarza i zrobienie EKG. Niby możliwa jest profilaktyka, to znaczy: koronografia, która pokaże wszystkie ewentualne zawężenia żył i miażdżycę tętnic. Jednak jej wykonanie, w przypadku wszystkich zagrożonych zawałem, byłoby zbyt drogim zabiegiem.

Co więc nam pozostaje? Jak chronić się przed zawałem, który w ciągu kilku-kilkunastu minut nieodwracalnie uszkadza mięsień sercowy, co prowadzi do powstania ogniska martwicy tego fragmentu mięśnia sercowego, który nierozpoznany może doprowadzić nas do śmierci? Trzeba względnie często robić EKG, badać poziom cholesterolu, kwasu moczowego, a jeśli jesteś potencjalnym zawałowcem - zrobić koronografię.


Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Ciekawy artykuł, mój ojciec miał podobną historie - na szczęście, w Zgierzu w miare promowana jest klinika Med-Pro, i można powiedzieć uratowali mu życie. W ogóle zastanawia Mnie czemu profilaktyka jest tak mało promowana. Brak kasy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje z okazji przekroczenia jako 78 DO granicy 70 tys. odsłon (za bieżący rok).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ma rację Andrzej Przybylski, to stres jest sprawcą najgorszych chorób!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co ja napisałem?. Oczywiście chodzi o to, że udało ci się odegnać kostuchę, że przeżyłeś ten zawał, że powoli możesz wracać do normalnego życia, mam nadzieję że nie do starych nawyków i przyzwyczajeń (papierosy, tłuste jedzenie itp.). Pozdrowienia i życzenia jak najszybszego powrotu do zdrowia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Największym stresem jest, możliwość nierozpoznania objawów (a są też bez bólowe), ich zlekceważenie i obudzenie się już na "drugim (lepszym) świecie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

_Po zawale, nie palę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepsze życzenia z okazji przeżycia zawału serca, gratulacje z okazji przekroczenia jako 78 DO 70 tys. odsłon w tym roku!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz artykuł: Ten podstępny zawał

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.