Facebook Google+ Twitter

Jak uczcić pamięć zmarłych?

Żałoba narodowa trwa, tych którzy odeszli nie pochowano, a włodarze już zastanawiają się jak uczcić tragicznie zmarłych.

Urząd miasta. Sopot / Fot. fot. Karolina HermannOd kilku dni przypatruję się dyskusji, która trwa w różnych miastach naszego kraju. Sopot, Warszawa - te miasta zastanawiają się już, w jaki sposób można upamiętnić nazwiska
tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem.

Internauci proponują, by Stadion Narodowy przypominał o tej wielkiej tragedii. W sopockim magistracie snuje się plany przemianowania ulic, które miałyby przypominać od dziś o zmarłych: Lechu Kaczyńskim, Marii Kaczyńskiej, Arkadiuszu Rybickim oraz Macieju Płażyńskim.

Nie wszystkim mieszkańcom pomysł się spodobał. Szczególnie negatywnie nastawieni są ci, którzy zmarłych poznali osobiście. Mówią o pokorze, służbie i ich pragnieniach, które wskazywały, że wolą pozostać poza szkłem kamer. Nie są przekonani, czy zmarli na pewno by sobie tego życzyli.

Coraz częściej obok ulic padają propozycję nowych skwerów Sopockich, które byłyby poświęcone zmarłych pod Smoleńskiem. Spokojne skwery byłyby bardziej trafnymi miejscami pamięci, wspomnień niż zatłoczone ulice, o których nazwach przypominamy sobie wyłącznie przy wypełnianiu rubryk w urzędach.

Znajomi Anny Walentynowicz proponują jedną z ulic Gdańska Wrzeszcza jako drogę do uczczenia jej pracy i poświęcenia z jakim działała dla narodu.

Stałoby się jednak najlepiej gdybyśmy tych ludzi zaczęli naśladować - w patriotyzmie, w podejściu do życia, w zaangażowaniu do podejmowanej pracy. Czy jako naród, jako obywatele wolnej Polski wyniesiemy z tej wielkiej dla nas lekcji wartościową naukę?

Warto zabiegać nie o pamięć nazwisk, ale o pamięć tego jak bardzo możemy na siebie nawzajem liczyć, w tym szczególnym dla nas czasie.

Żadna konkretna deklaracja ze strony władz miasta nie została ogłoszona. Obecnie wszystko toczy się na zasadzie wolnych debat i rozmów z mieszkańcami miasta. To nie władze chcą narzucić mieszkańcom tego typu decyzji. Wolą jednak, by była to wspólna decyzja obywatelska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.