Facebook Google+ Twitter

Jak udzielać pierwszej pomocy?

Ludzka znieczulica na problemy innych jest i będzie obecna wśród społeczeństwa. Co jednak zrobić, gdy znajdziemy się w sytuacji wypadku lub zagrożenia życia ludzkiego? Udzielenie pomocy należy do obowiązku każdego obywatela.

Podstawowa apteczka pierwszej pomocy. Znajdziemy w niej nożyczki do cięcia pasów, bandaż, rękawiczki, maseczkę do sztucznego oddychania, plastry samoprzylepne, gazę bawełnianą, chusteczki do dezynfekcji, koc termiczny. / Fot. Piotr PietkiewiczWedług polskiego prawa, nieudzielenie pierwszej pomocy niesie za sobą konsekwencje. Możemy za to zostać ukarani nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Wyjątkami są sytuacje, w których niezbędna jest fachowa pomoc, wykonanie zabiegu lekarskiego, lub gdy będziemy w sytuacji nam zagrażającej. Co więc powinniśmy zrobić, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu innych osób?

Pierwszym etapem będzie ocena sytuacji oraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Musimy przede wszystkim zorientować się, czy to nam nie zagraża niebezpieczeństwo. Zabierzmy ze sobą apteczkę. Jeżeli znajdziemy się przy wypadku drogowym po zmroku, załóżmy kamizelkę odblaskową. Następną czynnością będzie ocena stanu poszkodowanego. Sprawdzamy przytomność, nawiązujemy kontakt:
- słowny: „co się stało?”, „otwórz oczy!”
- dotykowy: poklepanie po ramieniu

W sytuacji gdy osoba jest nieprzytomna, wzywamy pomoc. Wyznaczamy jedną osobę, która zadzwoni lub sprowadzi pomoc. Następnie odchylamy głowę poszkodowanemu do tyłu i kontrolujemy oddech według zasady:
- słyszę: szmer z dróg oddechowych
- czuję: powiew powietrza na policzku
- widzę: ruch klatki piersiowej
Oddech badamy przez ok. 10 sekund

Najważniejszymi zadaniami ratownika do przyjazdu pogotowia będzie regularna kontrola oddechu, co minutę, przez 10 sekund, udrożnienie dróg oddechowych oraz komfort psychiczny i termiczny. Warto mieć przy sobie koc termiczny, by nie dopuścić do wyziębienia organizmu poszkodowanego.

Czytaj też: Naucz się udzielać pierwszej pomocy

Warto nauczyć się wykonywania pozycji bocznej bezpiecznej. Wykorzystujemy ją, gdy pojawi się niekontrolowana wydzielina z ust lub nosa, bądź gdy trzeba pozostawić poszkodowanego samego, np. w wypadku masowym lub w sytuacji, kiedy sami musimy wezwać pomoc.

Zatrzymanie oddechu i układu krążenia
Podczas zatrzymania oddechu, układamy poszkodowanego na twardym, w miarę równym podłożu. Wykonujemy 30 ucisków na głębokość 5cm, przy częstotliwości stu ucisków na minutę, oraz 2 wdechy. Resuscytację możemy przerwać w sytuacji gdy ktoś nas zmieni, przywróciliśmy oddech lub opadliśmy z sił.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.