Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13277 miejsce

Jak uniknąć spamu e-mailowego?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-04-16 08:57

Aby dowiedzieć się jak uniknąć spamu e-mailowego, warto zastanowić się najpierw, co to jest spam. Dopiero potem omówimy, skąd się bierze na naszych skrzynkach e-mailowych i porozmawiamy jak go uniknąć.

http://pl.wiktionary.org/w/index.php?title=Plik:Spammed-mail-folder.png&filetimestamp=20050907162419 / Fot. Nieznany, GNU General Public License

Co to jest spam?


Spam to przede wszystkim wiadomości, na których wysyłanie do Ciebie nie wyraziłeś zgody. Muszą być częścią masowej wysyłki i pochodzić od osób, które Cię nie znają. E-mail od znajomego nie jest spamem nawet, jeśli nie wyraziłeś zgody: „Tak Piotrek, wyślij mi adres tej strony na e-mail”. Chyba, że wyraźnie zaznaczyłeś, że nie chcesz otrzymywać wiadomości od Piotrka.

Spamem nie są więc np. reklamy wysyłane w ramach darmowych kont e-mailowych – wyraziłeś bowiem zgodę na ich otrzymywanie przy zakładaniu konta.

Skąd bierze się spam?


Aby spamer mógł wysłać Ci wiadomość, musi znać Twój adres e-mail. Najpopularniejszym zaś sposobem na zdobywanie adresów e-mail jest… przeszukiwanie stron internetowych i zebranie znalezionych adresów. Nie robi się tego oczywiście ręcznie – istnieją specjalne programy które „chodzą” po stronach, blogach, forach i zapisują w swojej bazie danych wszystko co pasuje do wzoru abcd@efgh.ij, czyli: login, małpa, nazwa serwisu, domena (krajowa lub funkcjonalna).

Jak więc unikać spamu?


Po pierwsze, jeśli musisz już zostawić swój adres e-mail np. na forum, nie pisz go w typowej formie, zamaskuj go nieco. Możesz napisać na przykład tak: Jankowalski malpa mojastrona kropka pl. Ten e-mail, nie wygląda na e-mail! Człowiek domyśli się, o co chodzi (możesz ewentualnie dopisać, żeby słowo „kropka” zamienić na kropkę, to samo z „małpą”). To prosta metoda, ale świetnie nadaje się do ukrywania adresów e-mail.

Drugi sposób to umieszczanie obrazka z Twoim adresem e-mail, zamiast adresu w formie „typowej” - tekstowej. Roboty słabo radzą sobie z czytaniem tekstów na obrazkach (te, które w ogóle podejmują takie próby), więc póki co jest to niezle skuteczny sposób schowania przed nimi naszego e-maila.

Trzeci sposób, który nadaje się do użycia właściwie tylko na Twojej stronie WWW, to tzw. e-mail cloaking – ukrywanie e-maila za pomocą kodu Java Script. Na stronie Twój adres wyświetli się normalnie, natomiast w kodzie (a programy roboty szukają właśnie w kodzie) wygląda jak trochę kodu Java Script, który nie ma nic wspólnego z adresem e-mail.

Te metody są proste, ale działają bardzo dobrze (póki co!). Korzystaj więc z nich, a powinieneś mieć mniej spamu w poczcie elektronicznej. Mam nadzieję, że po niniejszym artykule wiesz już, co to jest spam i jak się przed nim bronić. Dzięki tej wiedzy twoje życie będzie szczęśliwsze!

Znajdź nas na Google+
(Paweł Grzeszczyk)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.