Facebook Google+ Twitter

Jak uzyskać "Monopol na zbawienie"? Radzi Szymon Hołownia

O tym, że ludzkie życie jest podróżą, misją, czy też wędrówką, powiedziano i wyśpiewano wiele, a drugie tyle zamknięto w liryce. Ale żeby nasz byt był podobny do... gry planszowej, do znanego z dzieciństwa "Monopolu"? Niemożliwe? A jednak!

 / Fot. Wydawnictwo ZnakKażdy z nas w swoim życiu musi stawić czoła wielu przeciwnościom, rozegrać swoją "grę" jak najlepiej i tak poruszać się po planszy świata, aby dotrzeć do mety. Dla wierzącego tą nagrodą będzie Raj, dla wątpiącego lub trzymającego się na dystans od Kościoła, tą zapłatą może być "dobre imię" lub sława w znaczeniu starożytnym lub wprost z wieków średnich.

Szymon Hołownia - dziennikarz, pisarz, prowadzący, którego niedługo zobaczymy w kolejnej edycję Mam Talent - postawił na pewną innowację i stworzył... no właśnie: Monopol na zbawienie. Żeby było ciekawiej, książce towarzyszy gra planszowa. Pozycja religijna z kostką i pionkami? Poważne tematy i szczypta dobrej zabawy? Tego chyba jeszcze nie było.

Książka jest utrzymana w klimacie Kościoła dla średnio zaawansowanych, ale jej treści są o wiele bogatsze i głębsze (nie mówiąc już o objętości, na którą składa się ponad 450 stron). O ile w tej pierwszej książce wytłumaczono podstawowe pojęcia związane z kościołem (zarówno z tym z dużej, jak i małej litery), o tyle tu autor poszedł o wiele dalej. Tematyka i rozbieżność ukazanych tu treści została zawarta w kilku działach, ale następujące po sobie treści tak naprawdę ściśle na siebie nie nachodzą (co z resztą autor zaznaczył w Przedmowie).

Monopol... zaczyna się od Dekalogu - kontrolki, która zapala się każdego dnia u chrześcijan (oczywiście nie tylko, ale skupiam się teraz tylko na nich). Jednak to, co wyróżnia te rozważania nad Przykazaniami, to ciekawe podejście (i w gruncie rzeczy bardzo świeże). Hołownia nie powiela n-ty raz tego, co już zawarto w setkach (jeśli nie tysiącach) publikacji. Obiera całkiem inny kierunek i pozwala mu to na niebagatelne rozwiązania.

Podstawą tych rozmyślań są autentyczne historie, które czasem pozostawiają w czytelniku lukę wymagającą przemyślenia konkretnych zagadnień. Kolejne działy są trochę luźniejsze (jednak także ważne) i stanowią je np. Przestrogi ludzkie ociekające anegdotami (jak np. ta o pochodzeniu nożna z zaokrąglonym czubkiem od słynnego kardynała Richelieu), czy też Patroni do wzięcia, gdzie opisano kilku świętych i błogosławionych, biorąc pod uwagę ich biografie i pokazując ich po ludzku, bez tworzenia legend i "odczłowieczania" ich w życiorysach. Nie brakuje też Pytań fundamentalnych, gdzie poznamy odpowiedzi na pytania o sens wiary, posłannictwo Jezusa, czy też kwestię zbawienia w Kościele i poza nim. Jak widać: treści poważne tuż obok tych lżejszych (czyli styl Hołowni w całej swej okazałości).

Prawdziwa jazda bez trzymanki zaczyna się mimo wszystko wraz z Testem, który zajmuje pokaźną część książki i jest chyba najdłuższym działem. Quiz, który ma być pomocą w odpowiedzi na pytania zawarte na kartach gry planszowej (dołączonej do książki w twardej oprawie lub dostępnej pod adresem: znak.com.pl). Jest to świetny pretekst do tego, aby poznać odpowiedzi na ważne kwestie, rozwiać wiele wątpliwości, poruszyć tematy kontrowersyjne i wytłumaczyć co nie co tym, którzy uważają się za zaawansowanych chrześcijan i czasem nie zdają sobie z tego sprawy, że mogą mieć jakieś braki w swej wiedzy religijnej. Szymon Hołownia obala tu mity, utarte schematy i stereotypy, a przy tym nie boi się tematów kontrowersyjnych, czy też wymagających krytyki. Stara się oczyścić atmosferę i zabiera głos w dyskusji pomiędzy wiernymi, a duchownymi. Nie obiera jednej strony i staje się obiektywnym mediatorem. Czy ksiądz chodzący po kolędzie za wszelką cenę musi brać od wiernych ofiary? Jaki jest sens dawania jałmużny? Które święto jest ważniejsze: Wielkanoc, czy Boże Narodzenie?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.