Facebook Google+ Twitter

Jak w refrenie piosenki

Od chwili zgonu ostatniego z Jagiellonów, nie zasiadał na tronie polskim żaden dziedziczny dynasta. Ale zanosi się... oj zanosi...

Od chwili zgonu ostatniego z Jagiellonów, nie zasiadał na tronie polskim żaden dziedziczny dynasta. I aczkolwiek ostatni prezydent RP królem nie był, to jednak usytuowanie zmarłego i jego małżonki na Wawelu rodzi - w kontekście kandydatury Jego brata na stanowisko prezydenta kraju, określone skojarzenia.

Również - powtarzana do znudzenia teza, że musi On wypełnić jakiś testament swego zmarłego brata, ma wbić wyborcom do głowy, że Jarosław jest jedynym słusznym kandydatem na
prezydenta kraju. Tymczasem wiadomo, że zmarły prezydent nie miał zamiaru umierać, miał natomiast wygłosić przemówienie okolicznościowe, akcentujące Jego stosunek do wydarzeń katyńskich sprzed 70 lat. Oraz - podkreślić Jego osobistą politykę wschodnią, którą bez większego powodzenia (a nawet z dużym niepowodzeniem) uprawiał podczas całego swego urzędowania.

Jednakże słowo „testament” brzmi dramatycznie i kojarzy się natychmiast „ze świętą wolą zmarłego”, co w polskich realiach ma konotacje tradycyjnie jednoznaczne na korzyść zmarłego. Oczywiście tylko tam, gdzie nie wchodzi w rachubę sporny majątek. Jest więc "testament"
niejako kluczem otwierającym start Jarosława w wyborach prezydenckich.

Drugim kluczem ma się okazać poparcie dla tej kandydatury, zadeklarowane przez córkę zmarłej pary prezydenckiej - Martę, co podała do wiadomości szefowa komitetu wyborczego Jarosława Kaczynskiego. Wyraziłam swego czasu współczucie dla pani Marty i nie zmieniam zdania, dotyczy ono jednak wyłącznie prywatnego wymiaru tragedii. Nie wzbudza bowiem we mnie sympatii Jej udział w kampanii wyborczej u boku stryja, który nawiasem mówiąc, w dość paskudny sposób ocenił swego czasu małżeństwo bratanicy z „czerwonym”.

Małżeństwo to było zresztą drugim powodem, dla którego pani Marta była przez jakiś czas bohaterką pism kobiecych i sensacyjnych notatek prasowych. Pierwszym powodem był rzecz jasna fakt, że jest córką prezydenta, czym ani Ona, ani Jej zmarli rodzice publiczności nadmiernie nie epatowali. I słusznie. Prywatne życie rodziny było Ich prywatną sprawą, a upublicznianie sielankowych scen zaczęło się dopiero po śmierci.

Miała pani Marta swoje prywatne życie, pozatabloidowe i pozapolityczne. Teraz, Jej obecność przy Jarosławie może byc odbierana jako agitacja za należną prawem kaduka „ciągłością władzy rodu Kaczyńskich”. Wszak dwoje spoczywających na Wawelu to już nie tylko rodzina - to ród, prawie królewski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Po wielokroć zgadzam się z wywodem. Mijam z daleka nawiedzonych, żarliwych i "charyzmatycznych". Jak w telewizorze zaczyna ktoś mówić o "woli narodu", odświeżam "Przygody Koziołka Matołka" dla ukojenia nerwów.
5***

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

W sieci, i wierszowane komentarze możemy spotkać. Oto jeden z nich:
Choćby chodził po linie pod cyrku kopułą,
nikt by go nie podziwiał - był przecież niezgułą!
Zbyt rzadko się uśmiechał, obrażał zbyt łatwo,
wrażliwy na kamery, reflektorów światło
i czasem, gdy przemawiał wymlaskując słowa,
zapinała mu guzik - Ta Jego połowa.
Nie był niski, był mały! Dziennikarska zgraja
z kartoflem Go porównała, robiąc sobioe jaja.
Uwypuklano gafy, potknięcia i słowa,
Krytyka, to już prawie mania narodowa.
Że nie internowany, że księżyc, że pije,
że zawistny, że mściwy, że w ogóle żyje,
no i te "spieprzaj dziadu", i "małpa w czerwonym".
Znów głosować na Niego- trzeba być szalonym!
Dzisiaj ...: To mój Prezydent! Och jaki wspaniały!
Wszędzie patos. Nareszcie wielbi naród cały!
Jaki gest! - bo się rozbił, nie doleciał celu?
Nagle urósł do króli - pogrzeb na Wawelu!
Dzień wcześniej - to potwory, a po śmierci - święci!
Och, Polacy! Jesteście chyba p......nięci!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Poniatowski, materiał jest tendencyjny, oczywiście, podobnie jak Pańskie wypowiedzi, ponieważ ludzie przeważnie mają tendencję wybierania tego, co im odpowiada - jedni tego, co "prawe i polskie", inni tego, co w Pana mniemaniu "lewe i niepolskie". I przyznam Panu rację - całe szczęście, że lud pracujący miast i wsi zasadniczo myśli sam. Niekoniecznie to samo, co Pan.

A od socjotechnik mieszających w beretkach to w tym kraju jest dużo lepszy spec - na tyle skuteczny, że trudno pod tymi beretkami znaleźć choć jedną włąsną myśl. Mam tego ostatnio przykłady wśród znajomych, z którymi staram się nie wdawać w dyskusje na tematy polityczne, bo jeszcze mi gardło miłe :)Wspomnę tylko, że takich farmazonów jakie tym ludziom wkłada się do głów, trudno szukać po tej rzekomo "niepolskiej" i "nieprawej" stronie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A propos męczeństwa- oto co sądzi nt temat arcybiskup J.Życiński link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam jak kilka minut po tym jak się dowiedziałem o tej katastrofie, powiedziałem "zobaczysz jaka będzie histeria, zrobią go męczennikiem". Niestety miałem rację...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Małżonka śp.J.Szmajdzińskiego też popiera sztab SLD,a autorka nie chciała tego zauważyć tylko z uporem maniaczki czepia się wszystkiego co prawe i Polskie. Całe szczęście,że "lud pracujący miast i wsi" już takich "prawd" spragniony nie jest i potrafi sam myśleć.
Materiał tendencyjny. Socjotechniczna próba mieszania w beretkach ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie - "hunwejbinką PO" raczej nie jestem - czy ja chwalę PO?
Jestem hunwejbinką antyPiSowską, co drażni Cię od samego początku, bo Twoje poglądy sa wręcz odwrotne. Skąd pomysł, że jestem (lub mogę być) paparazzi i wmawianie mi robiania fotek zza płotu? Chyba Cie poniosła fantazja. :)
"Pisać Żakowskim" - a co to takiego? Piszę tak, jak mnie znasz od lat prawie czterech - to mój własny styl i nie muszę sie na nikim wzorować.
A swoja drogą, nie odnosisz się do tekstu, ale do mnie. Daj spokój tej psychoanalizie - wszak stoisz na takiej samej pozycji, tylko po przeciwnej stronie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry tekst, skojarzenia na 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

E tam, zaraz dynastia. Potomków męskich brak. A u Jarosława to w ogóle. Ps. Zgadzam się z Panią Martą J. Założyć nową partię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.