Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17275 miejsce

Jak walczyć z dzikimi wysypiskami śmieci?

Stopniały śnieg odkrył wstydliwy problem Polaków ze śmieciami. Odpady zalegają na drogach, ulicach, w lasach, poboczach. Jak zatem zwalczać niedobry zwyczaj pozostawiania odpadów komunalnych w miejscach publicznych?

Jak informowałem w jednym ze swoich wcześniejszych tekstów w Polsce występuje problem z tak zwanymi „dzikimi wysypiskami śmieci’’ świadczą o tym choćby dane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego, które mówią, że jest różnica pomiędzy ilością odpadów wytwarzanych, a liczbą odpadów zebranych. Zatem nasuwa się prosty wniosek, że cześć odpadów po prostu jest zagospodarowana niezgodnie z obowiązującym prawem. Co jest tego powodem?

Jak twierdzi Danuta Bartosz-Czuba z zarządu głównego Ligi Ochrony Przyrody – „wystarczy, że znajdzie się jeden odważny, który wyrzuci śmieci gdzieś pod las, a natychmiast w ich ślady podążają następni’’.

Choć jest bardzo trudno oszacować ilość występujących w Polsce nielegalnych składowisk śmieci z powodu braku jasnej definicji nielegalnego wysypiska, to ekolodzy z Ligi Ochrony Przyrody twierdzą, że dzisiaj nie ma już wolnego od śmieci lasu, miasta, wsi.

Najlepiej jednak skalę problemu pokazują dane statystyczne katowickiej straży miejskiej. Według nich straż miejska w zeszłym roku wykryła 560 miejsc, gdzie nielegalnie składowano odpady komunalne, oraz nałożyła 329 mandatów.

Jakie są narzędzia do walki z tym procederem?


Według obowiązującego prawa straż miejska, w ramach swych obowiązków, może kontrolować umowy zawarte pomiędzy właścicielem odpadów, a firmą, która jest odpowiedzialna za wywóz śmieci. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku strażnicy mogą nałożyć karę w postaci nagany bądź mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

Czy aktualne prawo jest skuteczne?


Zdaniem kierownika zarządu głównego Ligi Ochrony Przyrody kontrole czy umowy są realizowane niczego nie gwarantują. Jak przyznaje w rozmowie ze mną – Trudno jest zmusić kogokolwiek, by wyrzucał wszystkie śmieci do śmietnika, a gdy ma odpady budowlane - zamówił kontener i zapłacił za wywóz". Dlaczego? Bo według LOP koszty wywozu śmieci dla wielu są za wysokie (chodzi głownie o wiejskie gospodarstwa).

Odmiennego zdanie jest z kolei rzecznik prasowy katowickiej straży miejskiej. Jak przekonywała mnie w rozmowie Aleksandra Malinowska „aktualne prawo daje wystarczające narzędzia strażnikom do walki z tym procederem’’.

W jej ocenie działania strażników dzielnicowych oraz zespołu do spraw komunalnych polegające na systematycznych kontrolach w znacznym stopniu ograniczają występowanie dzikich składowisk śmieci’.

Jak skutecznie walczyć z powstającymi dzikimi składowiskami?


W ocenie Danuty Bartosz-Czuby, skutecznym lekarstwem na zwalczenie plagi powstawiania dzikich wysypisk śmieci, byłoby zmniejszenie opłaty za wywóz śmieci do kwoty symbolicznej oraz wysokie mandaty dla osób, przez które powstają dzikie wysypiska.

Z kolei w opinii rzecznika katowickiej straży miejskiej ważne jest, aby wszystkie miasta solidarnie walczyły z plagą powstawania nielegalnych wysypisk. Bowiem jak wskazuje Anna Malinowska większość składowisk powstaje na granicach miast, a śmieci tam zalegające są po prostu podrzucane przez sąsiadów zza miedzy.

Podsumowując, nielegalne składowiska śmieci są niewątpliwe wielkim problemem i każdy ma na tę przypadłość swoje rozwiązanie, tyle tylko, że póki, co w lasach i na obrzeżach miast, jak brudno było tak jest. I nie widać, aby coś się miało zmienić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A o tym na czym polega program ratunkowy dla odpadów można poczytać na google.pl po wklejeniu hasła "program naprawczy dla odpadów"... http://www.wiazowna.info.pl/node/2770

Komentarz został ukrytyrozwiń

Należy walczyć tak jak ze spekulantami - rozstrzeliwać tych co nie rozumieją najlepszy system jaki mamy - wystarczy wkleić do wyszukiwarki google.pl hasło "unijne sankcje za odpady" i poczytać jak staramy się o budżet UE... Donek z Biedronek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.