Facebook Google+ Twitter

Jak Warszawa będzie obchodzić Święto Niepodległości

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2006-11-10 18:06

W stolicy odbędzie się szereg uroczystości i imprez: Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza, XVIII Bieg Niepodległości, Defilada Historyczna, msze święte w intencji ojczyzny, happeningi, koncerty, pokazy filmów oraz wykłady.

Z okazji Święta Niepodległości w Warszawie odbędzie się szereg uroczystości i imprez: Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza, XVIII Bieg Niepodległości, Defilada Historyczna, msze święte w intencji ojczyzny, happeningi, koncerty, pokazy filmów oraz wykłady.

Foto: Andrzej Szilagyi / mwmediaObchody święta z udziałem przedstawicieli władz państwowych rozpoczną się w sobotę o godz. 9 mszą świętą celebrowaną przez ordynariusza polowego Wojska Polskiego bp Tadeusza Płoskiego. O godz. 10.30 Prezydent Lech Kaczyński wręczy odznaczenia państwowe - po raz pierwszy Ordery Krzyża Wojskowego. Na godz. 12 zaplanowano uroczystą odprawę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie - złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Odbędzie się koncert w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, a także inauguracja kanału tematycznego TVP Historia na Zamku Królewskim.

W południe wystartują uczestnicy XVIII Biegu Niepodległości. Będzie on przebiegał trasą: Nowy Świat, Pl. Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, ulicami Belwederską, Sobieskiego, a następnie Al. Wilanowską, ulicami Wiertniczą, Kostki Potockiego do mety przed pałacem w Wilanowie.

Na Placu Teatralnym po godz. 18 odbędzie się pokaz sztucznych ogni, a następnie koncert dla mieszkańców Warszawy. W salach Muzeum Narodowego zostanie otwarta ekspozycja pt. "Odważmy się być wolnymi". Pokazane zostanie na niej, w jaki sposób i jakimi drogami Polacy dążyli do odzyskania niepodległości. W związku z odbywającymi się w stolicy w sobotę obchodami Święta Niepodległości, nastąpią zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Po zakończeniu uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, mieszkańcy oraz goście Warszawy będą mogli podziwiać defiladę pododdziałów reprezentacyjnych Wojska Polskiego i Policji, które po zakończeniu uroczystości państwowych na pl. Piłsudskiego zejdą z placu ul. Ossolińskich i przemaszerują Krakowskim Przedmieściem, ul. Miodową i Senatorską.
Potem odbędzie się Defilada Historyczna, w której udział wezmą grupy rekonstrukcji historycznej. Podczas defilady zaprezentowane zostaną zrekonstruowane zabytkowe pojazdy z okresu międzywojennego i II wojny światowej.

Scenariusz Defilady Historycznej:

11.00 -11.30 – zbiórka pododdziałów „historycznych” na ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza (od strony htl. Europejskiego)

12.45 – gotowość kolumny „historycznej” do przemarszu

13.00 – przemarsz kolumny Krakowskim Przedmieściem, ul. Miodową, Senatorską na pl. Zamkowy (pododdziały konne zjadą z ul. Miodowej ul. Senatorską na pl. Teatralny, zabytkowe pojazdy przejadą ul. Podwale, Długa, Freta na Rynek Nowego Miasta).

13.25 – 13.45 - wystawienie wart honorowych pod wieżą Zegarową Zamku Królewskiego w Warszawie

13.45 – 14.00 przemarsz pododdziałów pieszych ul. Świętojańską, Rynek Starego Miasta, Nowomiejską, Freta na Rynek Nowego Miasta:

14.00-15.00 - pokazy musztry pododdziałów, prezentacja zabytkowych pojazdów


D.P

D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.