Facebook Google+ Twitter

Jak ważna jest wizja miasta?

Każdy kto uczestniczy we współrządzeniu miastem musi nastawić się na budowanie jego wizji. W Polsce jest wiele miast, o których sami mieszkańcy nie chcą już mówić, ponieważ uważają, że i tak ich narzekania nic nie zmienią.

 / Fot. Marcin BudzińskiJakie są najważniejsze aspekty tworzenia wizji miasta? Jak powstaje ona powstaje? Na te i inne pytania postanowiłem poszukać odpowiedzi.
W tym celu przeprowadziłem krótki wywiad z asystentem rektora Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie panem mgr Marcinem Budzińskim.

Panie magistrze ostatnio wiele się słyszy o wizji miasta, właściwie co to takiego ta wizja?
- Wizja miasta to przyszły, pożądany stan tego miasta, wyobrażenie jak ma wyglądać w przyszłości aby spełniało aspiracje, marzenia i oczekiwania jego użytkowników. Aby wykreować wizję miasta należy odpowiedzieć na pytania takie jak np. Chorzów za 10 lat to miasto, które będzie cechowało się … lub Chorzów w roku 2020 to miasto, o którym możemy powiedzieć, że…

Czy wizja to coś ważnego dla miasta?
- W obecnych czasach standardem jest już myślenie o rozwoju miasta w ujęciu strategicznym, co skutkuje tym, że wszystkie miasta posiadają strategię rozwoju i inne strategie funkcjonalne, których elementem składowym jest wizja miasta.

Kto generuje wizję?
- Należy sobie także odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób dokumenty strategiczne w miastach są tworzone i aktualizowane. Czy leży to w zakresie opracowań sporządzanych, jedynie przez urzędników czy też ma to charakter pracy partnersko - eksperckiej angażującej jednocześnie przedstawicieli różnych środowisk miasta.

Niech Pan powie co dla wizji miasta jest dość istotne?
- Dobrze aby wizja rozwoju miasta była w pewnym sensie skorelowana z myśleniem rozwoju aglomeracji (Górnośląskiego Związku Metropolitalnego) czy też województwa, a jednocześnie nie zatracała aspiracji i unikatowych dążeń miasta.

Dziękuję bardzo serdecznie za rozmowę.
- Ja również dziękuję.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.03.2009 00:46

Nie wiem jak w Chorzowie ale w Krakowie istnieje (niestety) tylko wizja następnych wyborów a i to nie dokładnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.