Facebook Google+ Twitter

Jak William Kamkwamba okiełznał wiatr

William Kamkwamba (22 lata) z Malawi zareagował na panujący w 2001 r. w wiosce głód. Z części znalezionych na złomowisku zbudował wiatrak. Uważano go za szalonego, dziś jest znany na całym świecie.

 / Fot. screenW 2001 r. w Malawi zapanował głód. Ludzie zaczęli umierać. Rodzina Williama jadła tylko jeden posiłek dziennie. 14-letni chłopak opuścił wówczas szkołę średnią, ponieważ nie mógł zapłacić czesnego, nie potrafił jednak zaakceptować takiego stanu rzeczy.

Zaczął studiować sam, pożyczając książki z biblioteki. Jak przyznaje podczas konferencji TED, jego angielski nie był zbyt dobry, więc korzystał głównie z diagramów i obrazków. Czytał książki naukowe, głównie dotyczące fizyki. Wtedy właśnie natrafił na „Using Energy” („Wykorzystywanie energii”), w której znalazł zastosowanie wiatraków.

William poszedł na złomowisko, gdzie znalazł m.in. części od traktora, ramę od roweru, rury PCV. Wielu ludzi, również jego matka, uważało go za szalonego. Chłopak zbudował swój wiatrak. Wtedy ludzie zaczęli przychodzić pod jego dom, aby naładować telefony komórkowe i posłuchać muzyki z radia.

Kolejna maszyna pompowała wodę, którą nawadniano pola. "To broniło przed głodem, którego wtedy doświadczaliśmy" - mówi William. Do dziś chłopak skonstruował pięć wiatraków, najwyższy ma niecałe 12 m.

Sprawą zainteresowali się reporterzy. W 2006 r. historię wiatraków Kamkwamby opisał „Daily Times”. W 2007 r. William został zaproszony jako gość do Aruszy (Tanzania) na konferencję TED. Bryan Mealer napisał o nim książkę „The Boy Who Harnessed the Wind” („Chłopiec, który poskromił wiatr”). Ukazała się ona kilka tygodni temu w Stanach Zjednoczonych.

22-letni William studiuje obecnie na African Leadership Academy, szkole dla liderów w RPA. Jest zapraszany na spotkania przedsiębiorców na całym świecie. W Palm Spring w Kalifornii pierwszy raz w życiu zobaczył prawdziwy wiatrak.

Przemówienie na konferencji TED William zakończył słowami: "Chcę powiedzieć wam, Afrykańczykom i biednym, niech was Bóg błogosławi. Ufajcie sobie i wierzcie. Cokolwiek się dzieje, nie poddawajcie się!”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W naszym kraju to do głodu by go zaprowadził Urząd Skarbowy i ZUS za takie wynalazki jak wiatrak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że większość ludzi cechuje bierność... Gdyby wszyscy działali tak, jak ten chłopak, świat wyglądałby zupełnie inaczej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...Sprawą zainteresowali się reporterzy. W 2006 r. historię wiatraków Kamkwamby opisał „Daily Times”. W 2007 r. William został zaproszony jako gość do Aruszy (Tanzania) na konferencję TED. Bryan Mealer napisał o nim książkę „The Boy Who Harnessed the Wind” („Chłopiec, który poskromił wiatr”)..." a dzięki Tobie Elu, dowiedzą się o Kamkwambie czytelnicy W24. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.