Facebook Google+ Twitter

Jak włoscy komuniści ustawiali konkurs piosenki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-04 16:39

Dziennik włoskich demokratów "Unita", spadkobierca organu dawnej partii komunistycznej, opisuje jak komuniści starali się, by w telewizyjnym konkursie piosenki wygrał przedstawiciel Związku Radzieckiego. Było to w 1964 roku, w okresie zimnej wojny, która jak widać toczyła się również na estradzie

W konkursie, zorganizowanym przez publiczną telewizję RAI, z rodzimymi piosenkarzami sięgającymi do neapolitańskiego repertuaru, zmierzyli się wokaliści reprezentujący Paryż, Nowy Jork, Rio de Janeiro, Londyn, Madryt, Berlin, Wiedeń i Moskwę. Były wśród nich takie sławy tamtej epoki, jak Neil Sedaka i Caterina Valente. Przepadły one jednak w rywalizacji z ukraińskim piosenkarzem Anatolijem Sołowianenką, reprezentującym Związek Radziecki, który śpiewał "Podmoskowskije wieczera". Zajął on zaszczytne trzecie miejsce, za ulubieńcami włoskiej publiczności Claudio Villą i Gigliolą Cinquetti.

O kolejności miejsc zadecydowały głosy telewidzów, nadsyłane pocztą do telewizji. Powodzeniem radzieckiego piosenkarza zainteresował się natychmiast włoski wywiad wojskowy. Ustalono, że zawdzięczał on je partii komunistycznej. Jej członkowie, zachęceni do udziału w tej nietypowej wojnie ideologicznej, oddali na Sołowianenkę 180 tysięcy głosów.

Starzy działacze włoskiej kompartii twierdzą, że to nieprawda, bo w 1964 miała ona inne zmartwienia, jak śmierć Palmiro Togliattiego i ustąpienie Chruszczowa. Notatka o telewizyjnym konkursie zaś przygotowana została przez wydział zajmujący się wpływami komunistów na włoską kulturę, które nie obejmowały jednak wtedy szklanego ekranu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.