Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2656 miejsce

Jak współczesna młodzież postrzega patriotyzm?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-04-04 20:42

Każdy człowiek może wskazać miejsce, które jest mu uczuciowo najbliższe. Nazywa je ojczyzną. Najczęściej bywa nią kraj urodzenia lub zamieszkania, czasami zaś państwo, z którego pochodzą przodkowie danej osoby.

Jak współczesna młodzież pojmuje patriotyzm?

Oprócz związku z miejscem, np. urodzenia, bardzo ważna okazuje się również świadomość wspólnoty z jego mieszkańcami, określana jako poczucie przynależności narodowej.

Historia Polski obfituje w wydarzenia, które wymagały od obywateli odwagi i ofiarności. Okazywali oni tym sposobem patriotyzm, czyli miłość i przywiązanie do ojczyzny. Dla jej dobra gotowi byli ponosić najwyższe ofiary. Współcześnie, gdy nie trzeba już zbrojnie walczyć o wolność Polski, patriotyzm przejawia się w innych działaniach na rzecz kraju. Należą do nich: udział w wyborach, poszanowanie prawa oraz własności prywatnej, społecznej, troska o rodzinę, sumienne wypełnianie obowiązków w rodzinie lub w miejscu pracy. Patriota zna historie swojego państwa. Jest wrażliwy na to, co się w nim dzieje. Dba o poszanowanie godła i hymnu państwowego. Stara się zachowywać tradycje polskie, a także regionalne przy obchodzeniu różnych świąt. Jest to coraz trudniejsze, ponieważ często uzależniamy się od innych krajów i ich obyczajów, np. świętujemy Walentynki czy Halloween.

Patriota pamięta o rodakach, którzy zginęli lub stracili zdrowie w walce o niepodległość. Ale dostrzega również błędy swojego narodu i wyciąga z nich właściwe wnioski. Prawdziwi patrioci starają się kupować w sklepach tylko polskie produkty, są za ograniczeniem wprowadzania na nasz rynek obcych towarów. Dążą do utrzymania polskich fabryk i zakładów w rękach właścicieli polskich, a nie obcokrajowców. Nie chcą dopuszczać do udziału w polskiej gospodarce zagranicznych firm, które powodują upadek naszego rodzimego przemysłu. Polskie rolnictwo broni się przed wykupem ziemi przez ludzi z innych krajów.

Czytaj dalej --->
(Agnieszka Buczkowska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

erk
  • erk
  • 05.04.2012 15:18

@Agnieszka Buczkowska

Szymborska,Miłosz,Wałęsa czy też Waldorf.Czy Pani na prawdę uważa,że "prawdziwi polacy" zaakceptują te postacie jako patriotów?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.04.2012 00:25

Nie widzę tutaj wzmianki o tym, jak współczesna młodzież postrzega patriotyzm, ale o tym, jak powinna to robić... to jest zasadnicza różnica.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.