Facebook Google+ Twitter

Jak wybory wyzwalają twórczość elektoratu?

Współautorzy: Michał Adamczyk

Przeglądając internet, można znaleźć wiele filmów w zabawny sposób nawiązujących do kampanii wyborczej. Oto przegląd kilku z nich.

Fragment filmu "4RP reaktywacja" / Fot. screen/youtube "4RP reaktywacja", czyli co może się stać, jeśli nie zagłosujesz, nawiązuje swoją konwencją do "Matrixa". Jednocześnie autor filmu wróży nam apokalipsę, jeśli nie udamy się w niedzielę do urn wyborczych. Wizje napawają lękiem: Polacy wyjeżdżają za pracą, szerzy się korupcja i nepotyzm, ludzie stają się agresywni. Na koniec wybucha bomba i pojawia się płonący napis: IV Rzeczpospolita.

W filmie "Wybory 2007:Rusz d... i idź głosować" na ekranie pojawia się pupa, która przemieszcza się po mieście. Pomagają jej w tym Misiek Koterski, Jacek Poniedziałek i Natalia Kukulska. Na koniec słyszymy: "Ty też rusz d... i idź głosować!"

Kolejny film, pokazany na YouTube jako nowy spot PiS, używa hiperboli. Szczęśliwa rodzina je obiad, kiedy z radia rozlega się informacja: "Wiadomość z ostatniej chwili: Lech Kaczyński został prezydentem Polski". W tym momencie gasną żarówki, córka zaczyna piszczeć, syn prawie dostaje ataku astmy, matka mdleje, zaś ojciec zaczyna płakać.

Nieco mniejsze wrażenie wywołuje spot reklamowy PiS-u w w wersji Moniki Olejnik. Jest to przeróbka "Układów", jednak jedyne, co się w filmie zmienia, to ścieżka głosowa. Tym razem panowie w garniturach chcą wyrzucić z rządu Leppera i Kaczmarka. W drugiej części filmu padają słowa: "Wiem k...., że chcą komisji śledczej. No to co? Rozwiązujemy Sejm i wracamy do gry".

Fragment filmu "Zmień kraj" / Fot. screen/youtubeFunkcję edukacyjną pełni film "Zmień kraj". Występują w niej wyborcy mówiący z przekonaniem, iż ich jeden głos nic nie znaczy, więc nie pójdą na wybory. Dopiero kiedy widzimy, iż stwierdza tak duża część społeczeństwa, uświadamiamy sobie, że nasza frekwencja wyborcza znowu może nie osiągnąć oczekiwanego poziomu. Hasło "Na wyborach Twój głos nigdy nie jest jeden", daje do myślenia.

Klip "Wybory 2007: co zrobić z kartą wyborczą?" został stworzony przez "zwykłego" obywatela. Dowiadujemy się z niego, że nasz głos będzie ważny, jeśli postawimy przy wybranym kandydacie krzyżyk, zaś całe pole dookoła możemy spożytkować, na przykład komentując otaczającą nas rzeczywistość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Tymku, dostałam ten artykuł jako zadanie w redakcji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lucy--bez obrazy ale to odgrzewane kluchy z Gazeta.pl, oni już o tym pisali dając dużo linków do YouTube'a otd...

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)
Mnie tylko smuci, że pomimo iż w prawyborach organizowanych przez www.21pazdziernika.pl wielu studentów zadeklarowało swój udział i oszałamiająco wskazało że popiera głównie PO (u mnie na uczelni 66%), to niestety - większość studentów, spoza miast w których studiują, zapewne nie podoła głosowaniu... bo nie uda im się załatwić by głosowali w mieście gdzie się uczą... i cóż - część z nich z pewnością nie zagłosuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.